درباره اعتراضات در انگلیس
we are all Mark

موضوعات

بایگانی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گزارش تجمع دانشجویان ایرانی در حمایت از معترضان انگلیسی

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ این تجمع که در اعتراض به خشونت پلیس علیه مردم محروم انگلیس برگزار شد.

در میان پلاکارد های دانشجویان نوشته هایی با مضامین 'مرگ بر رژیم سلطنتی فاسد انگلستان'، 'سقوط رژیم سلطنتی انگلیس كلید خورد'، 'عروسی سلطنتی مساوی با ریاضت اقتصادی'، 'حقوق بشر علیه بشر' و "where is human right" دیده می شود.

هم اکنون ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما و تلویزیون و همچنین مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در میان دانشجویان حضور دارند.

نیروی انتظامی نیز مقابل سفارت انگلستان صف کشیده است.


دانشجویان پلاکاردهایی در دست دارند که شعارهایی به زبان انگلیسی بر روی آن نوشته شده است؛ ترجمه این شعار ها به صورت زیر است:

عروسی انگلیسی=ریاضت اقتصادی
مظلوم انگلیسی حمایتت می کنیم
بی بی سی دروغگو
سرکوب مستضعفین بهای اعتراض
آقای کامرون! آمریکا و صهیونیست یا مردمتان؟

با وجود درخواست دانشجویان مبنی بر حضور کاردار انگلیس در جمع دانشجویان وی حاضر نشد تا در حضور افراد حاضر در تجمع به سوالات موجود پاسخ دهد.


قطع نامه پایانی نیز با بیان خواسته دانشجویان از دستگاه ها بصورت زیر قرائت شد:

درخواست از قوه مجریه:
لزوم حمایت از مستضعفین انگلیسی و وارد آوردن فشار بر دولت انگلیس

درخواست از قوه مقننه:
لزوم تشکیل تیمی حقوقی برای پیگیری اجرای حقوق بشر در انگلیس

درخواست از قوه مقننه:
لزوم تصویب هرچه سریعتر قطع رابطه با انگلیس

تشکر و درخواست از رئیس بسیج مستضعفین:

اعزام نیروهای بسیج به عنوان حافظ صلح به انلگستان

درخواست از هلال احمر:
لزوم تشکیل تیم هایی ویژه برای رسیدگی به مصدومین و معترضین انگلیسی

درخواست از سازمان حقوق بشر:
اینکه برای یک بار هم که شده این سازمان در راستای اهداف خودش از حقوق مردم مظلوم انگلیسی دفاع کند


«ابوالقاسم طالبی» كارگردان فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا»، در حاشیه تجمع دانشجویان كشور علیه سیاست‌های سركوب‌گرایانه اخیر دولت انگلیس، با حضور در مقابل سفارت‌خانه انگلیس، فیلمبرداری جدیدترین فیلمش را ادامه داد.

«ابوالقاسم طالبی» كارگردان سینما، در حاشیه تجمع دانشجویان كشور علیه سیاست‌های سركوب‌گرایانه اخیر دولت انگلیس، با حضور در مقابل سفارت‌خانه انگلیس، فیلمبرداری جدیدترین فیلمش (قلاده‌های طلا) را ادامه داد.

بر اساس این گزارش، طالبی و گروه ساخت «قلاده‌های طلا» در این تجمع كه هم‌اكنون در حال برگزاری است، چند پلان مربوط به تجمع دانشجویان را با حضور تعدادی از بازیگران فیلمبرداری كردند.

گفتنی است این فیلم لقب سیاسی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به خود نسبت داده است. از جمله بازیگرانی كه در این فیلم نقش‌آفرینی می‌كنند می‌توان به امین حیایی، پردیس افكاری، محمدرضا شریفی‌نیا، حمیدرضا پگاه، علی‌رام نورایی، نیلوفر خوش‌خلق، محمود عزیزی، مریم سلطانی، آزیتا تركاشوند، حسین سحرخیز، اكبر سنگی، مهدی صبایی، كیانوش گرامی، بهادر زمانی، داریوش اسدزاده و . . . اشاره كرد.

«ابوالقاسم طالبی» كارگردان این فیلم، ساخت فیلم‌های سینمایی «دست‌های خالی»، «جنگ كودكانه»، «عروس افغان»، «نغمه»، «آقای رئیس جمهور»، «ویرانگر» و مجموعه‌های تلویزیونی «بازگشت‌ پرستوها» و «به كجا چنین شتابان» را در كارنامه هنری خود دارد.


در ادامه این تجمع جواد عسكری یكی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران، نامه دانشجویان ایرانی خطاب به دولت‌مردان انگلیسی را به زبان انگلیسی قرائت كرد كه ترجمه آن به شرح ذیل است:

چقدر وقیح است كه آمریكا و انگلیس و دولت‌هایی مانند آنها، ادعای طرفداری از حقوق بشر و احترام به آزادی انسان را می‌كنند! پیداست كه دروغ می‌گویند. اگر احترام واقعی به انسان ملاك است، تحقق آن جز در سایه‌ اسلام امكان‌پذیر نیست. شكل كامل و مظهر اعلای این احترام و ارزش، زندگی و برخورد همین بزرگ‌مردی - امام خمینی - بود كه دست قدرتمند او، همه دنیا را متوجه اسلام و انقلاب و ایران كرده است.(مقام معظم رهبری)

این روزها رسانه‌ها صحنه‌هایی را نمایش می‌دهند كه تأسف هر انسان آزاده‌ای را برمی‌انگیزد. صحنه‌هایی كه سالها بود در میان سكوت نهادهای حقوق بشر بارها در افغانستان و عراق و دیگر كشورهای اسلامی تكرار می‌شد، اكنون در داخل مرزهای انگلیس مشاهده می‌شود.
امروز سیاهپوشان پلیس انگلیس جنایاتی را در خیابان‌های لندن و منچستر و بیرمنگام و بریستول رقم می‌زنند كه شاید برای خود اروپاییان نیز رخداد چنین اتفاقاتی دور از باور می‌نمود. جالب آن است كه این جنایات رسماً توسط نخست‌وزیر انگلیس مورد تأیید قرار می‌گیرد و حتی وی اقدام به تهدید به افزایش خشونت‌ها و استفاده از ماشین‌های آب‌پاش و دیگر وسایل سركوب تظاهرات مردمی می‌كند، تظاهركنندگان را اوباش و قاچاقچیان موادمخدر و تظاهرات را اعمال مجرمانه و خشونت كور می‌نامد و با ایجاد یك شبه حكومت نظامی سعی در كنترل آنها آشوب‌ها می‌نماید.

فراموش نكرده‌ایم حوادث 2 سال پیش ایران را كه چگونه همین‌ها با وارد كردن اتهام نقض حقوق بشر در ایران سعی داشتند با ایجاد فشار بر حكومت ایران خواسته‌های همراهان داخلی خود را به كرسی بنشانند. همین‌هایی كه به جان مردم انداختن سگ‌ها و انواع خشونت‌ها را رفتار استاندارد پلیس می‌دانند، چگونه اقدامات پلیس ایران را نقش حقوق بشر قلمداد می‌كردند و تمام رسانه‌های خود را برای فشار بر ایران و بزرگ‌نمایی آن حوادث بسیج می‌كردند. البته این رفتار دوگانه لیبرال دموكراسی اتفاق جدید و غریبی نیست.

آنگاه كه قرار باشد نظام سرمایه‌داری نقاب از چهره افكند و به جای لبخندهای دیپلماتیك و ظاهر آراسته و شیك كه ساده‌لوحان را فریب می‌دهد چهره واقعی خود را نشان دهد، همین می‌شود كه اكنون در خیابان‌های انگلیس شاهدیم. آنها با مخالف خود زشت‌ترین برخورد را می‌كنند و بدترین جنایات را مرتكب می‌شوند. برای آنان تفاوتی نمی‌كند كه این انسانی كه در مقابل آنها قرار گرفته یك افغان یا یك عراقی است و یا یك شهروند انگلیسی است، همین كه از شهروندان «درجه اول» نباشد، همین كه از طبقه سرمایه‌دار نباشد و یا نتواند چون ماشینی بی‌سروصدا برای نظام سرمایه‌داری كار كند، كافی است تا مانند مارك داگن در خیابان كشته شود و آب از آب هم تكان نخورد.

آن مردمی كه باید كار كنند و چرخ‌های این اقتصاد را بگردانند و مالیات بدهند اما نباید حق داشته باشند كه بپرسند كه چرا باید مالیات آنان به بهانه مبارزه باتروریسم و ترویج دموكراسی به شكل توپ و موشك و گلوله بر سر مردم بیگناه عراق و افغانستان بریزد. نباید بپرسند كه چرا در اوج ریاضت‌های اقتصادی و نارضایتی‌های عمومی ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی آمریكا از ماه‌ها قبل تدارك ازدواج‌های سلطنتی و بستگان جناب ملكه را می‌دهند كه چیزی معادل بودجه كل چندین كشور برای مردم انگلیس هزینه برمی‌داشت.

البته این هشدار برای آنان كه تصور می‌كردند با سپری شدن دوران استعمار و برده‌داری این روحیه و منش نژادپرستی خاموش گشته است و دولت انگلیس و آقای كامرون بدانند كه دیكتاتورها رفتنی هستند و سركوب و حكومت نظامی نتیجه‌ای جز بیداری روز افزون ملت‌ها نخواهد داشت.

در حاشیه این تجمع، ابوالقاسم طالبی كارگردان فیلم "قلاده‌های طلا "، بخش‌هایی از این فیلم را كه در خصوص فتنه 88 است را تصویربرداری كرد.

دانشجویان تجمع‌كننده در ادامه این تجمع با نصب تصاویر كشته‌شدگان انگلیسی در مقابل سفارت این كشور، یاد و خاطره آنان را گرامی داشته و برای آنان شمع روشن كردند.

دانشجویان تجمع‌كننده از جین مریوت كاردار انگلیس در تهران دعوت كرده بودند تا در این تجمع دانشجویی حاضر شوند و پاسخ‌گوی اقدامات سركوبگرایانه رژیم متبوع خود باشند كه متن این دعوت‌نامه نیز توسط یكی از دانشجویان قرائت شد:نامه دانشجویان ایرانی به کاردار سفارت انگلیس برای حضور در تجمع


جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران، صورتك "مارك داگان' شهروند سیاهپوست انگلیسی را كه توسط پلیس این كشور كشته شد را به صورت نصب كرده بودند.

در بخش دیگری از این تجمع مسعود براتی نماینده دانشجویان عدالت‌خواه بدون مرز بیانیه این تشكل دانشجویی را به شرح ذیل قرائت كرد:

آنچه كه امروز در كشور انگلستان اتفاق می‌افتد، نتیجه ظلم‌ها‌ی آشكار حاكمیت عده‌ای سرمایه‌دار افسار گسیخته این كشور در حق مردم محروم آن است كه حتی به زندگی خصوصی مردم نیز رحم نمی‌كند.

دولت ضد بشری انگلستان كه با چماق حقوق بشر به كشورهای دیگر حمله می‌كند امروز در تناقضی ریاكارانه به رفتارهای وحشیانه‌ای در سركوب ندای دادخواهی جوانانی مظلوم‌زده است كه هیچ وجدان بیداری تحمل سكوت در برابر آن را ندارد و در این مسیر نیز كشورهای مدعی حقوق بشر با سكوت خود در این اقدامات وحشیانه شریك هستند.

دولت انگلستان با رفتار وحشیانه‌ای چون سركوب خشونت‌آمیز معترضان، استفاده از سگ، گلوله‌های پلاستیكی و گازهای اشك‌آور در مقابله با معترضان باید پاسخ‌گوی اقدامات ضد حقوق بشری خود باشد. دولتی كه با هزینه كردن اموال مردم برای مراسم عروسی یك شاهزاده و لشكركشی به كشورهای دیگر برای تصاحب منابع نفتی توسط صاحبان شركت‌های خصوصی، خشم محرومینی كه توانایی سیر كردن شكم خود را ندارند برمی‌انگیزاند و اتفاقات چند روز اخیر خشم‌ همان مردم محروم است. ما وظیفه خود می‌دانیم تا از حقوق محرومین و مستضعفین انگلیسی دفاع نموده و اعتراض آنان را به گوش مجامع بین‌المللی برسانیم و سكوت مدعیان حقوق بشر را محكوم می‌نماییم.

وحید اشتری دانشجوی دانشگاه تهران قطعنامه پایانی این تجمع را قرائت كرد كه بخش‌هایی از آن به شرح ذیل است:

این روزها جهان شاهد تحولات تاریخی است. محرومان جهان دیگر از سیاست‌های خصمانه رژیم‌های مستبد خود به ستوه آمده و دست به اعتراض می‌زنند. در جهان امروز از سویی كشتار مردم بی‌گناه را در لیبی، یمن و بحرین شاهد هستیم از سوی دیگر در قلب اروپا و در خیابان‌های لندن دولت انگلیس با سگ‌های وحشی از آزادی‌خواهان استقبال می‌كند. آیا كسی هست كه پس از وقایع اخیر در اروپا روح مشترك قضایای منطقه و اتفاقات كشورهای اروپایی را فراموش كند؟

دانشجویان آزادی‌خواه ایران با تأسی از امام خود، حمایتشان را از قیام‌های آزادیخواهانه اعلام می‌كنند و از ملت‌های مستضعف جهان می‌خواهند كه به‌پا خیزند و از حق خود گذشت نكنند.

دانشجویان انقلابی ایران از دستگاه دیپلماسی می‌خواهند كه در سطح بین‌المللی فعالیت كند تا مردم محروم انگلیس به حق خود برسند. قوه قضائیه ایران نیز با تشكیل تیم حقوق بشر وضعیت انگلیس را رصد كند و علیه دولت انگلیس در مجامع بین‌المللی اقامه دعوی كند و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز می‌خواهیم كه فرا از پزهای سیاسی مصوبه قطع رابطه كشورمان با انگلیس را به تصویب برساند.

كمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا بدون استفاده ابزاری از مسئولیت‌های خود، در راستای احقاق حقوق مردم محروم این كشور فعالیت كند.

درباره وبلاگ

در نیمه مرداد 90 پلیس انگلیس در اقدامی وحشیانه و نژادپرستانه یک سیاه پوست به نام مارک داگان را به قتل رساند. و این بهانه ای شد برای فوران آتش خشم محرومین انگلیسی...

جستجو

لینکدونی

آخرین مطالب

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic