درباره اعتراضات در انگلیس
we are all Mark

موضوعات

بایگانی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

نصرت الله تاجیك، دیپلمات سابق ساكن انگلستان:

اعتراضات شورشی سازمان نیافته ای كه با استفاده از اطلاع رسانی از طریق شبكه های اجتماعی مجازی در هفته گذشته در انگلیس رخ داد، پیام مهمی برای جهانیان دارد. در كشوری كه سابقه مدیدی در اجرای دموكراسی پارلمانی در جهان دارد، یك حكومت مشروطه سلطنتی به مدت چندین قرن بر آن حاكم است و از جهت سیاسی و اجتماعی هزینه های فراوانی برای آموزش جامعه، تولید خوراك فكری و اطلاع رسانی در تمامی زمینه ها می كند تا بتواند جامعه را هدایت و كنترل كرده و سوپاپ اطمینانی باشد برای مدیریت جامعه.

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

نمی توان این بحران را  ساده تلقی كرد و به دست فراموشی سپرد. اما از منظر سیاسی - اجتماعی این ادعای نخست وزیر انگلیس كه این حركت را ناشی از فعالیت صرف گروههای تبهكار دانسته نیز دور از واقعیت است. برای ریشه یابی بحران و اعتراضات اخیر انگلیس لازم است یك دهه به عقب برگشت. در دورانی كه تونی بلر، رهبر حزب كارگر و نخست وزیر انگلیس با همراهی كامل و بی چون و چرا با سیاستهای نو محافظه كاران آمریكائی روندی را در این كشور آغاز نمود كه با سنتهای محافظه كارانه و حركت با حزم و احتیاط و دراز مدت جامعه انگلیسی همخوانی نداشت.

 درگیر شدن در یك حجم وسیع در مسائل جهانی با دورانی كه نومحافظه كاران آمریكائی برای جهان رقم زده بودند و همراهی با آمریكا و مخصوصا" در حمله به عراق و افغانستان، تحمیل هزینه كمرشكن به اقتصاد نه چندان شكوفای انگلیس، مشكلات این كشور را روز به روز افزونتر نمود. ولی مهمتر از هزینه اقتصادی هم آثار تخریبی جنگی بی فایده و غیر ضروری از جهت جامعه و نیز غفلت از مدیریت اجتماعی و مشغولیت بیش از حد به سیاست خارجی در لشگركشی به افغانستان، عراق و نهایتا به لیبی است.

در كشوری همچون انگلیس كه تحزب در آن ریشه گرفته و تمامی كانالهای لازم سیاسی اجتماعی تعبیه شده است تا عكس العملهای اجتماعی از طریق سیستم طراحی شده سیاسی این كشور صورت پذیرد، وقوع چنین شورش و اعتراضی خیلی مهم است و پیام خاص خود را دارد. حتی نسبت دادن این اعتراضات به شورش گروههای تبهكار خیلی بهتر است تا اینكه این شورش غیر سازمان یافته باشد. بررسی و نحوه مقابله و جلوگیری هر پدیده شناخته شده خیلی راحت تر است تا برخورد با یك حركت سازمان نیافته. ولی جامعه انگلیس با مشكلات عدیده ای رودرروست و احتمالا" به سمت بدتر شدن نیز پیش می رود.

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

سیاستهای اقتصادی اجرا شده حزب كارگر در این سالها، ورود به خصوصی سازی و اجرای تئوریهای سرمایه داری، دور شدن از صنعت و تولید و ورود به بخش خدمات مالی در تقسیم بندی نظام كنونی جهان هم از جهت اقتصادی مشكلاتی را برای جامعه انگلیس فراهم كرد و هم اجتماعی.

در قسمت اخیر بیكار شدن كارگران و تعطیل شدن نسبی كار، حرفه و صنعت  و تغییرات و توسعه فن آوری، عدم نیاز به میزان نیروی كار قبلی و تغییراتی كه در نسل و فرهنگ كنونی دنیا اتفاق افتاد،  جمعیت جوان این كشور را بسیار اسیب پذیر نموده است. در این روند باید به مشكلات سیستم آموزشی این كشور كه ناكارآمد و محل تبدیل جوانان این كشور به انسانهایی با سطح بسیار نازل انتظارات تبدیل شده است نیز اشاره نمود.  خراب شدن اقتصاد آمریكا هم در این دوران به دلیل تحمیل هزینه سنگین این لشگر كشیهای بی ثمر به صورت مستقیم به دلیل ارتباط نزدیك بازارهای مالی دو كشور و هم غیر مستقیم از طریق خراب شدن اقتصاد جهانی كه به دلار وابستگی زیادی دارد به حاد شدن این اوضاع كمك كرد.

شرایطی كه دولتهای آمریكا و انگلیس دنیای كنونی را به این مرحله به غایت خطرناك رسانده اند، بیشتر باید مورد توجه محافل سیاسی در دنیا قرار بگیرد. آخرین نمونه موجود حمله به لیبی است كه میتواند آتش آن را به جاهای دیگر نیز بكشاند. آمریكا بدون اخذ مجوز كنگره و ناتو نیز با مصوبه ای مبهم از شورای امنیت سازمان ملل دست به این اقدام زده اند و هزینه كنونی چنین جنگی نیز از جیب مالیات دهندگان پرداخت و نهایتا" فشار آن بر روی دوش مردم و باعث پیچیده شدن اوضاع سیاسی و اقتصادی جهان خواهد شد. این نكته ای است كه جمهوری اسلامی ایران می تواند در رسانه ها و مجامع بین المللی دنبال كند. نكته مهمی كه باید توجه كرد، این كه باور كنیم در این دنیای كنونی همه مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هم پیوسته اند و این اتفاقی كه در انگلیس افتاده می تواند در هر نقطه دیگر جهان تكرار شود. مدیریت چنین بحرانهائی و اثراتی كه بر سایر كشورها دارد ایجاب میكند این دولتها نه تنها در برابر مردم خود بلكه جامعه جهانی پاسخگو باشند.

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

از مهمترین زمینه هائی كه باراك اوباما و دیوید كامرون با شعار تغییر جانشین دولتهای قبلی خود شدند ولی دنیا شاهد تغییر چندانی در سیاست داخلی و خارجی آنها نبوده است. به دلیل نفوذ این دو كشور بر مجامع جهانی و اثری كه بر بازار مالی جهان دارند كه بر سایر كشورها و مخصوصا" كشورهائی كه اقتصاد آنها بر مدار منابع معدنی می چرخد نیز اثر میگذارد روسای این دو كشور در هر مقطعی مسئول بوجود آوردن این شرایط بحرانی و شكننده كنونی دنیا هستند. باید با یك سیاست خارجی فعال و دست گذاشتن صحیح روی نقاط  مهم و واقعی این مشكلاتی كه آمریكا و انگلیس برای ملتهای خود ودنیا ایجاد كرده اند، دنیا و افكار عمومی  را هشیار نمود. دنیا شرایط حساسی را طی میكند و هر اقدام غیر مسئولانه میتواند عواقب وخیمی برای مردم دنیا داشته باشد و گویی جهانیان نباید هزینه سوء مدیریت چنین دولتهائی را پرداخت كنند!

درباره وبلاگ

در نیمه مرداد 90 پلیس انگلیس در اقدامی وحشیانه و نژادپرستانه یک سیاه پوست به نام مارک داگان را به قتل رساند. و این بهانه ای شد برای فوران آتش خشم محرومین انگلیسی...

جستجو

لینکدونی

آخرین مطالب

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic