درباره اعتراضات در انگلیس
we are all Mark

موضوعات

بایگانی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

'دوگانگی' بی‌بی‌سی در انعكاس اخبار؛ از تهران تا لندن

تحلیل محتوای بی‌بی‌سی، رسانه رژیم سلطنتی انگلیس و مقایسه رویكرد آن در پوشش اخبار فتنه سال 88 در ایران و اعتراضات مردمی در انگلیس ماهیت دوگانه این رسانه در پوشش اخبار را بیش از گذشته برملا می‌كند.

 بی‌بی‌سی رسانه حكومتی رژیم سلطنتی انگلیس است كه در طول تمام حوادث پس از انتخابات 88 ریاست جمهوری در ایران به پوشش گسترده و تحریك‌آمیز فتنه اقدام كرده و اوباشی كه به بانك‌ها و اموال عمومی آسیب‌های جدی وارد می‌كردند را معترضان به سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی لقب می‌داد و خواستار رسیدگی به مطالبات آنها می‌شد.

بی‌بی‌سی با اتخاذ سیاستی دوگانه موج گسترده قیام محرومین انگلیس كه از شنبه هفته گذشته و با كشته شدن مارك دوگان، جوان سیاه‌پوست به دست پلیس و در اعتراض به سیاست‌های تبعیض‌نژادی رژیم این كشور صورت گرفته را به نحوی دیگر پوشش داده و با رویكردی مغرضانه نسبت به معترضان، خواستار برخورد حكومتی با آن‌ها شده است.

سایت و شبكه تلویزیونی بی‌بی‌سی كه سال گذشته به عنوان اصلی‌ترین رسانه حامی جریان فتنه تمامی تحركات و اقدامات آشوبگرانه آنان را به تصویر می‌كشید امروز همراستا با دیگر رسانه‌های حكومتی دولت‌های غربی سانسور گسترده‌ قیام محرومین معترض انگلیسی را در دستور كار خود قرار داده و با انتشار یك‌جانبه وقایع به توجیه و دفاع از سیاست‌های غلط و خصمانه رژیم انگلیس در سركوب مردم می‌پردازد.
این اقدام از سوی رسانه مذكور در حالی صورت می‌گیرد كه پوشش اغتشاش‌آفرینی عوامل فتنه در ایران و ضدیت آنان با نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران به سوژه ثابت و هر روز این سایت خبری تبدیل شده بود و حتی در این زمینه تولید اخبار جعلی و پخش شایعه نیز بخشی از عملیات روانی گسترده‌ای بود كه توسط آن پیگیری می‌شد.

این رویكرد آن زمان به اوج خود می‌رسد كه یك سال پس از فروپاشی كامل فتنه و اتمام حجت ملت ایران با آنان پس از فراخوان فیس‌بوكی هواداران جریان موسوم به سبز در روز 25 بهمن و همچنین یك اسفند ماه سال 89 بی‌بی‌سی كه امید زیادی به بازیابی این جریان بسته بود سر خط خبری خود را به 'گزارش لحظه به لحظه از ایران' در این روزها اختصاص داده و با انتشار اخبار ساختگی و بعضاً شایعات بنا بر تهییج و زنده كردن این جریان داشت.

این اقدام در حالی صورت گرفت كه در جریان حركت اعتراضی مردم انگلیس در هفته‌های اخیر چند تن از شهروندان انگلیسی توسط پلیس این كشور به قتل رسیده‌اند و سایت خبری بی‌بی‌سی هرگز اخبار مربوط به این افراد و خانواده آنان را پوشش نداده و پیگیری مطالبات و خواسته‌های مردمی را در برنامه‌های خود نداشته است. از سوی دیگر انتشار خبری مبنی بر كشته شدن بیش از 70 نفر از مردم ایران در جریان اغتشاشات سال 88 و انتشار اسامی ساختگی كشته‌شدگان كه پس از چند روز جعلی بودن تقریباً تمامی این اسامی مسجل شد و بیانگر دوگانگی موجود در سیاست‌های این رسانه حكومتی است.

با بررسی عملكرد بی‌بی‌سی در پوشش آشوب‌های ایران دوگانگی سیاست آن زمانی به اوج خود می‌رسد كه آرش حجازی متهم ردیف اول قتل خانم ندا آقاسلطان كه تحت پیگرد قرار دارد چند روز پس از ترور وی در استودیو بی‌بی‌سی حاضر شده و به اتهام‌زنی علیه نظام جمهوری اسلامی می‌پردازد و امروز بی‌بی‌سی حاضر نمی‌شود حتی تصویر یكی از كشته‌شدگان اعتراضات مردمی لندن را در سایت خود منتشر كند.

البته این سیاست در تمامی سال‌هایی كه از عمر این رسانه می‌گذرد مسبوق به سابقه بوده است برای نمونه در جریان اعتراضات سال گذشته دانشجویان انگلیس و در زمانی كه پلیس باز هم برخوردی خصمانه و ضربتی با جوانان معترض داشت بی‌بی‌سی سنگ روشنفكری بر سینه می‌زد و به جای انعكاس صدا و مطالبات به حق دانشجویان اقدام به سانسور آنان می‌كرد و از طرفی سرمایه‌گذاری بیش از اندازه و بعضاً متناقض این رسانه در پوشش اخبار متعلق به شلوغی‌های كوی دانشگاه تهران در سال 88 و یا 18 تیر سال 78 و تلاش این سایت در احیای جریانات ساختارشكن و تندرو به عنوان بدنه دانشجویی ایران در تناقضی آشكار با عملكرد آن در یك تظاهرات ساده و آرام دانشجویی در كشور انگلیس دارد.

بی‌بی‌سی در اخبار، گزارشات و تحلیل‌های فراوانی كه این روزها راجع به اتفاقات شهرهای انگلیس روی سایت خبری خود منتشر كرده است، آشكارا به مردم انگلیس توهین كرده و لفظ «آشوبگر» و «غارتگر» را به صورت مكرر درباره آن‌ها به كار می‌برد و این ادبیات را خواسته دیگر مردم كشورش از خود عنوان می‌كند و این در حالی اتفاق می‌افتد كه از پوشش خواسته به حق مردم ایران در برخورد با اغتشاش‌گران و سران فتنه كه در 9 دی و 22 بهمن سال 88 بیش از هر زمان دیگری نمود داشت، همواره پرهیز می‌كرد.

ادبیات آشوب و غارتگری هنگامی از سوی رسانه بی‌بی‌سی منتشر می‌شود كه این رسانه در سیاستی دوگانه تمامی حملات آشوبگران به پمپ بنزین‌ها، كشتار مردم عادی، سلب امنیت عمومی، آتش زدن بانك‌ها، پمپ بنزین‌ها، اتوبوس‌ها و بی‌حرمتی به عقاید مردم و نقض آشكار قانون از جانب عوامل فتنه در ایران را اعتراض مردمی ‌خوانده و استفاده پلیس از باتوم و گازهای اشك‌آور در كنترل آنان را خشونت توصیف كرده و محكوم می‌كرد در حالیكه امروز پلیس انگلیس با سگ‌های وحشی و انواع ادوات نظامی به جان معترضین محروم این كشور افتاده و حتی صحبت از بكارگیری اسلحه گرم نیز به میان می‌آورند.

سایت حكومتی دولت انگلستان همراه با دیگر رسانه‌های حكومتی این كشور با سرمشق قرار دادن دستورات نهادهای امنیتی و اطلاعاتی MI5 و MI6 در حالی تمامی موارد نقض حقوق بشر و نادیده گرفتن كرامت مردم این كشور در حمله بدون مجوز به خانه و دستگیری و محاكمه شبانه تظاهركنندگان را توجیه می‌كند كه آزادی زندانیان سیاسی -بخوانید عوامل فتنه و آشوب در ایران- خط خبری همیشگی این سایت بوده است.

شنیدن صندوق صوتی مردم انگلیس كه از جانب رسانه‌های وابسته به "مردوخ" چندی پیش جنجال بزرگی در این كشور راه انداخته و حتی تهدید كننده جایگاه كامرون نخست وزیر انگلستان شده بود و از موارد نقض آشكار حریم خصوصی افراد و نقض منشور حقوق بشر جهانی است و همچنین انتشار اخباری مبنی بر وجود شكنجه در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های رژیم سلطنتی انگلیس هرگز به سوژه اصلی رسانه‌های انگلیس خصوصاً بی‌بی‌سی تبدیل نشده و صرف انتقال اخبار در دستور كار آن بود و البته موضع‌ این سایت در قبال این جاسوسی هرگز شفاف و مشخص نشد و این مسأله آنجایی جالب می‌شود كه همواره رسانه‌های انگلیسی سعی بر سرك كشیدن به اوضاع و بررسی وضعیت حقوق بشر در كشورهای دیگر جهان دارند.

و در آخر نمونه آشكار سیاست دوگانه بی‌بی‌سی در پوشش وقایع و رویدادهای آن جایی خودنمایی می‌كند كه این رسانه تمامی تلاش و سرمایه‌گذاری خود در اغتشاشات سال 88 ایران را بر این نقطه متمركز كرده بود كه مخالفین را به ارتباط در فضای مجازی و شبكه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوك و میكرو بلاگ‌هایی همچون توئیتر تشویق كند. حتی ویدئوهای به اصطلاح مردمی خود را از محیط اشتراك‌گذاری یوتیوب جمع‌آوری می‌كرد و یا ارتباطات تلفنی با خبرنگاران مردمی در صحنه برقرار می‌كرد و امروز در قبال سیاست بایكوت و فیلترینگ فیس‌بوك و توئیتر و یا حذف ویدئوهای مردمی معترضین انگلیسی از یوتیوب این سیاست را برنامه‌ای معقول دانسته و در عمل به جبهه مخالفین آزادی بیان پیوسته است.

درباره وبلاگ

در نیمه مرداد 90 پلیس انگلیس در اقدامی وحشیانه و نژادپرستانه یک سیاه پوست به نام مارک داگان را به قتل رساند. و این بهانه ای شد برای فوران آتش خشم محرومین انگلیسی...

جستجو

لینکدونی

آخرین مطالب

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic