درباره اعتراضات در انگلیس
we are all Mark

موضوعات

بایگانی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

گاهشمار ناآرامی های اخیر انگلیس تا کنون

پس از آنکه انگلیس به صحنه بدترین غارتگری و شورش خیابانی چند دهه گذشته در شهرهای مختلف این کشور تبدیل شد دیوید کامرون ، نخست وزیر انگلیس به شدت تحت فشار است تا طرح های کاهش بودجه پلیس را کنار بگذارد.
 

به گزارش واحد مرکزی خبر، خبرگزاری رویترز در گزارشی با اعلام این مطلب گاهشمار این ناارامی ها را بدین شرح ذکر کرد:

چهارم اوت 2011

پلیس هنگام تحقیق درباره یک جرم مسلحانه در یکی از محلات سیاهپوستان یک جوان 29 ساله به نام مارک دوگان را پس از متوقف کردن وی در یک تاکسی در تاتنهام در شمال لندن هدف اصابت گلوله قرار داد. دوگان بر اثر این تیراندازی در دم جان سپرد.

یک گروه نظارتی پلیس تحقیقات خود را درباره این تیراندازی آغاز کرد.

ششم اوت

دوستان و خانواده دوگان مقابل مرکز پلیس تاتنهام تجمع کردند تا به صورت مسالمت آمیز به اقدام پلیس اعتراض کنند. حدود دویست تا سیصد نفر به این تظاهرات ملحق شدند.

بعداً آنطور که افراد محلی می گویند مناقشه ای میان یکی از معترضان و یک افسر پلیس در گرفت که به پرتاب سنگ و غیره به طرف پلیس انجامید.

ششم تا هفتم اوت

خشونت های شبانه در منطقه تاتنهام ادامه یافت. معترضان به بانک ها حمله و مغازه ها را غارت کردند.

هفتم تا هشتم اوت

خشونت ها به انفیلد در شمال شرقی لندن گسترش یافت. اندکی پس از آن معترضان در بریکستون در جنوب لندن اقدام به پرتاب سنگ و غیره کردند. آشوبگران مغازه ها را غارت و خودروها را تخریب کردند.

هشتم اوت

پلیس اعلام کرد در سرتاسر لندن با "جرائم تقلیدی" مواجه است.

خشونت ها به هاکنی در شمال لندن و کلافام ، منطقه تجاری اعیانی جنوب غربی لندن گسترش یافت. پس از ان ناارامی ها به ایلینگ در غرب و وولویچ در شرق گسترش یافت. بوریس جانسون ، شهردار لندن گفت تعطیلاتش را کوتاه می کند و به پایتخت باز می گردد.

غارتگری و خشونت به بیرمنگام ، دومین شهر بزرگ انگلیس گسترش یافت. در کرویدون در جنوب لندن آتش سوزی های بزرگی رخ داد.

هشتم تا نهم اوت

ناارامی ها شبانه در چندین بخش از پایتخت انگلیس ادامه یافت. یک مرکز پلیس در بیرمنگام طعمه آتش قرار گرفت و افسران پلیس به محل چندین حادثه در شهر بندری لیورپول فراخوانده شدند.

نهم اوت

کامرون آشوب ها را محکوم و انها را "جرم محض" توصیف کرد. وی گفت شانزده هزار نیروی پلیس در خیابان های لندن مستقر خواهد شد.

نخست وزیر انگلیس از کرویدون دیدن کرد تا میزان خرابی های خشونت های شب گذشته را از نزدیک مشاهده کند. جانسون نیز از کلافام دیدن کرد تا از داوطلبان برای پاکسازی محله ها تشکر کند.

در سالفورد ، منچستر بزرگ ، آشوبگران به طرف پلیس سنگ و آجر پرتاب کردند و ساختمان ها را به آتش کشیدند. حدود سی تا چهل مرد در ناتینگهام با بمب بنزینی به یک مرکز پلیس حمله کردند. در وست برامویچ و ولورهامپتون در مرکز انگلیس خودروها به آتش کشیده و شد مغازه ها غارت شد.

دهم اوت

پلیس در بیرمنگام پس از کشته شدن سه مرد مسلمان در حادثه برخورد خودرو و فرار راننده تحقیقات جنایی خود را آغاز کرد. در این رابطه یک نفر بازداشت شد.

کامرون پس از نشست گروه برنامه ریزی بحران کبرا COBRA در دولت گفت :"ما اجازه نخواهیم داد فرهنگ رعب در خیابان های ما حاکم شود. ما باید با این پدیده بجنگیم و این جنگ اغاز شده است."

حضور گسترده نیروهای پلیس در خیابان ها و بارندگی شدید در بسیاری نقاط به برقراری آرامش در لندن کمک کرد ، هرچند که پرتاب سنگ و اشیاء به طرف پلیس در التهام در جنوب لندن ادامه یافت.

یازدهم اوت

دادگاه ها در چند شهر ، از جمله در لندن ، سولینهال و منچستر در ساعات شب نیز به کار محاکمه افراد بازداشت شده مشغولند.

پارلمان تشکیل جلسه داد و کامرون گفت تا پایان تعطیلات اخر هفته حضور گسترده شانزده هزار نیروی پلیس در خیابان های لندن ادامه می یابد و پلیس این اختیار را خواهد داشت تا در صورت مواجهه با افراد مشکوک از انها بخواهد ماسک و پوشش های دیگر را از روی چهره خود بردارند.

نخست وزیر انگلیس در نشست پارلمان گفت تاکتیک های پلیس در آغاز ناارامی ها کارساز نبود.

مسابقه فوتبال میان دو تیم تاتنهام و اورتون در چهارچوب مسابقات لیگ برتر در ورزشگاه وایت هارت لین که قرار بود سیزدهم اوت برگزار شود از بیم ادامه ناارامی ها به تعویق افتاد.

ریچارد منینگتون بوز Richard Mannington Bowes ، که هشتم اوت در حمله ای در ایلینگ زخمی شده بود جان سپرد. او پنجمین فردی بود که در خشونت های انگلیس جان می باخت. یک جوان بیست و دو ساله در ارتباط با مرگ وی دستگیر شده است.

دوازدهم اوت

استیو کاواناگ ، معاون دستیار رئیس پلیس لندن گفت شانزده هزار افسر پلیس روز سیزدهم اوت در لندن مشغول ماموریت خواهند بود.

پلیس لندن اعلام کرد 1051 نفر در ارتباط با خشونت ها و غارت در سرتاسر لندن بازداشت شده اند که 591 نفر از انها متهم شده اند. پلیس وست میدلندز از زمان آغاز خشونت ها 467 نفر را بازداشت کرده است که حدود یکصد نفر از آنها متهم شده اند.

انگلیس احتمال استفاده از ارتش را بعید ندانست

خست وزیر انگلیس تهدید کرد: اگر ناآرامی ها ادامه یابد از ارتش کمک خواهیم گرفت.

 به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری رویترز، دیوید کامرون روز پنج شنبه گفت: انگلیس کمک گرفتن از ارتش را هنگام وقوع ناآرامی ها در آینده بررسی خواهد کرد تا پلیس به مقابله با عاملان ناآرامیها بپردازد.

وی در مجلس انگلیس که برای بررسی ناآرامیهای این کشور نشست اضطراری تشکیل داده است، گفت " بررسی هرگونه وضع اضطراری احتمالی در آینده از جمله امکان واگذاری ماموریت به ارتش برای آنکه نیروهای پلیس بیشتر به رویارویی بپردازند از مسئولیتهای دولت است ".

بی‌بی‌سی جوان سیاه پوست مقتول در انگلیس را شبیه تبهكاران نشان می‌دهد

شبكه بی بی سی در گزارش‌های خود درباره قتل این جوان همیشه یكی از عكس‌های خانوادگی وی را كه درست پیش از كشته شدن او گرفته شده است، نمایش می‌دهد: در این عكس مارك مانند تبهكاران دو انگشت خود را به نشانه تمسخر مقابل صورتش بالا نگاه داشته است.

پایگاه تحلیلی "گلوبال ریسرچ "، در گزارشی به قلم "فینیان كانینگهام "، می‌نویسد: شبكه بی بی سی در گزارش‌های خود درباره قتل این جوان همیشه یكی از عكس‌های خانوادگی وی را كه درست پیش از كشته شدن او گرفته شده است، نمایش می‌دهد: در این عكس مارك مانند تبهكاران دو انگشت خود را به نشانه تمسخر مقابل صورتش بالا نگاه داشته است.

متن زیر بخشی از این مقاله است كه متن كامل آن به زودی منتشر می شود:

* "مارك داگان " در اتومبیلش نشسته بود كه مورد اصابت گلوله یكی از نیروهای پلیس قرار گرفت و كشته شد

"مارك داگان " در اتومبیلش نشسته بود كه مورد اصابت گلوله یكی از نیروهای پلیس قرار گرفت و كشته شد. پلیس ادعا كرد كه این مرد آنها را با تفنگ تهدید كرده است. اما خانواده و دوستان این قربانی 29 ساله ادعای پلیس درباره مسلح بودن مارك یا دخالت وی در اقدامات مجرمانه را قویاً انكار كردند. پلیس تحقیق درباره چگونگی مرگ این جوان را آغاز كرد، اما تحقیقات مشخص كرد كه در این حادثه تنها دو گلوله توسط نیروهای پلیس شلیك شده است.

* شبكه بی‌بی‌سی همواره عكسی را نشان می‌دهد كه در آن مارك شبیه تبهكاران شده است

شبكه بی بی سی در گزارش‌های خود درباره قتل این جوان همیشه یكی از عكس‌های خانوادگی وی را كه درست پیش از كشته شدن او گرفته شده است، نمایش می‌دهد: در این عكس مارك مانند تبهكاران دو انگشت خود را به نشانه تمسخر مقابل صورتش بالا نگاه داشته است.
جمعیت مختلط ساكنان تاتنهام كه از شلیك بی دلیل پلیس و عدم دریافت پاسخ فوری از جانب مقامات خشمگین شده بودند، روز شنبه به یاد این قربانی به شب زنده داری پرداختند.
ساكنان محله تاتنهام كه تركیبی از نژاد سیاه و سفیدند، از شلیك بی دلیل پلیس و عدم دریافت پاسخ فوری از جانب مقامات خشمگین شده بودند؛ آن‌ها روز شنبه به یاد این قربانی به شب‌زنده‌داری پرداختند. با افزایش تنش در منطقه، این گردهمایی صلح آمیز و آرام تبدیل به اغتشاش علیه پلیس شد و اموال عمومی، از جمله ماشین‌های پلیس، مورد حمله قرار گرفت و به آتش كشیده شد.

* موج ناآرامی به مناطق دیگر پایتخت كشیده شده است

از آن هنگام، موج ناآرامی به مناطق دیگر پایتخت، از جمله پكهام، بریكستون، هاكنی، لویسهام، و كلاپهام سرایت كرده است. در اینفیلد، واقع در شمال لندن، یكی از كارخانه‌های سونی تبدیل به اسكلتی سوخته شد. دیشب در كرایدون، یكی از مناطق خارجی جنوب لندن- كه چندین مایل با تاتنهام فاصله دارد- به علت به آتش كشیده شدن یكی از ساختمان‌های تجاری اصلی، آتش‌سوزی بزرگی رخ داد. حتی در ایلینگ، كه منطقه‌ای مرفه و سرسبز در غرب لندن است، بوتیك‌ها و منازل مسكونی لوكس مورد حمله قرار گرفت و به آتش كشیده شد.

* سیاه‌پوستان محروم از كنترل خشونت‌آمیزی كه آشكارا نژادپرستانه است شكایت دارند

جمعیت‌های سیاه‌پوست محروم ساكن محله‌های قدیمی در بریتانیا از كنترل خشونت‌آمیز روزمره‌ای كه آشكارا نژادپرستانه است، شكایت دارند. رهبران این جمعیت‌ها در مورد شیوه‌های تهاجمی پلیس در متوقف كردن و جستجوی بدنی جوانان سیاه‌پوست صحبت می‌كنند. آن‌ها می‌گویند روش‌های نظارتی نژادپرستانه امروز به بدی شیوه‌های مورد كاربرد در دهه هشتاد در زمانی است كه كشته شدن یك زن سیاه‌پوست به نام "سینتیا جرت " در حمله پلیس به منزلش در "برادواتر فارم " لندن در سال 1985 موجب آغاز ناآرامی‌هایی شد.

* نمی‌توان گفت كه ناآرامی‌های خیابانی انگیزه نژادی دارد

در این آخرین موج خشونت- كه بسیار فراگیرتر از ناآرامی‌های دهه هشتاد است- نمی‌توان گفت كه ناآرامی‌های خیابانی كه پس از اغتشاش‌های اولیه در تاتنهام رخ داده، انگیزه نژادی دارد. با توجه به افزایش شمار مناطق و جوانانی كه در ایجاد آتش سوزی، آشوبگری و غارت شركت می‌كنند به نظر نمی‌رسد انگیزه آنها صرفا یكپارچگی در حمایت از قربانی سیاه‌پوست جوانی باشد كه هفته گذشته توسط نیروهای پلیس به قتل رسید؛ گرچه این مساله عامل انگیزش عده‌ای نیز بوده است. عامل بسیاری از ناآرامی‌های خیابانی در لندن و مناطق دیگر گروه‌هایی از جوانان سیاه‌پوست و سفیدپوست هستند كه با هم یا جداگانه فعالیت می‌كنند.

* انگیزه تمام این اغتشاش‌ها فقر، بیكاری، و محرومیت اجتماعی است

اما در انگیزش تمام این اغتشاش‌ها عامل مشتركی وجود دارد كه سیاستمداران و رسانه‌ها آگاهانه آن را نادیده می‌گیرند: فقر فراگیر، بیكاری، و محرومیت اجتماعی كه در حال حاضر مشكل بسیاری از گروه‌های جمعیتی بریتانیا است. طی چند دهه گذشته فساد اجتماعی در بریتانیا جامعه را برآشفته است، اما دولت‌های برخاسته از حزب محافظه‌كار و كارگر، هردو این مشكل را نادیده گرفته‌اند. درست مانند دیگر كشورهای اروپایی و آمریكا، ساختار اجتماعی بریتانیا به واسطه سیاست‌های اقتصادی كه دانسته فاصله میان غنی و فقیر را افزایش داده‌اند، پاره پاره شده است.

* بار سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال بیش از همه بر دوش ساكنان محله‌های قدیمی و فقیرنشین است

فروپاشی بنیان‌های تولید صنعتی، گسترش بی‌رویه مشاغل كم‌درآمد و بی‌اهمیت، بیكاری، و قطع خدمات و تسهیلات اجتماعی با كاهش نظام‌مند مالیات دریافتی از نخبگان ثروتمند همراه بوده است. افزایش مبلغ بدهی‌های ملی بریتانیا، درست مانند اروپا و آمریكا، تا حدود زیادی ناشی از چندین دهه پیگیری در اجرای سیاست‌های نئولیبرال رفاه برای ثروتمندان و ریاضت اقتصادی برای فقرا بوده است- بار این سیاست‌ها بیش از همه بر دوش ساكنان محله‌های قدیمی و فقیرنشین شهرها سنگینی می‌كند.

* دولت ائتلافی محافظه كار-لیبرال "دیوید كامرون " بار بدهی را بر دوش فقرا سنگین‌تر كرد

دولت ائتلافی محافظه كار-لیبرال "دیوید كامرون " كه از سال گذشته شروع به فعالیت كرده است با كاهش شدید هزینه‌های ریاضت اقتصادی بار بدهی را بر دوش فقرا سنگین‌تر كرد. جالب اینجاست كه درست چند روز پیش از آغاز آتش‌سوزی‌ها و ناآرامی‌های اخیر، سخنگویان دولت بریتانیا به دلیل "اتخاذ تصمیم درست " در پشت سر گذاشتن اقدامات فلج كننده طرح ریاضت اقتصادی كه تا این لحظه بریتانیا را از گرفتاری‌های مالی مشهودی كه كشورهای اروپایی دیگر درگیر آن هستند نجات داده است، به خود می‌بالیدند.

* حمله جوانان بریتانیایی به نمادهای قدرت و ریاضت اقتصادی نشانه گرفتاری‌های مالی فراگیر بریتانیاست

اما حمله هزاران جوان بریتانیایی به نمادهای قدرت و ریاضت اقتصادی، ورود به مغازه‌ها به قصد دزدی و غارت لباس و دیگر كالاهای مصرفی كه به هیچ طریقی از عهده خریدشان برنمی‌آیند، و طغیان اجتماعی، نشانه گرفتاری‌های مالی فراگیر برای پادشاهی غیرمتحد بریتانیای كبیر است.

2 دلیل مهم تظاهرات انگلیسی ها/ شعله اعتراضات خاموش نمی شود

یک محقق و تحلیلگر سیاسی در انگلیس با اشاره به ادعاهای واهی غرب درباره احترام به حقوق شهروندی، اعتراضات به سیستم اقتصادی و بی توجهی مسئولین به این ناهنجاری ها را دلیل اصلی تظاهرات انگلیسی ها دانست.
این محقق و تحلیلگر سیاسی در انگلیس افزود: یکی از مقامات پلیس هشدار داده است در صورت افزایش ناآرامی ها ارتش با تانک و نفربر به سطح خیابانها بیاید. با مقایسه موضع گیری های دولت انگلیس در برابر معترضین و اقدامات مسئولین ایرانی در برابر اغتشاشات در ژوئن 2009 می توان گفت که مقامات ایرانی حتی یک بار از استفاده از ابزارهای نظامی برای سرکوب فتنه حرف نزدند و هم اکنون می توان شکاف میان شعارها و عملکرد مقامات و مسئولین انگلیسی را به وضوح دید.

ادامه مطلب

ناامیدی جوانان انگلیسی از آینده/ آلمان به وضعیت خطرناک بریتانیا نزدیک می شود

یک کارشناس سوئیسی با تاکید بر اینکه جوانان انگلیسی انگیزه خود برای زندگی را از دست داده اند، تشدید مشکلات و نابرابریهای اجتماعی را عامل خشم و نارضایتی مردم انگلیس عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "اویلی مادر" Ueli Mäder پروفسور علوم اجتماعی  در دانشگاه باسل سوئیس و رئیس یک انستیتو بررسی های اجتماعی در این کشور در گفتگو با روزنامه "تاگس انسایگر" اظهار داشت : ما شاهد حوادث غافلگیر کننده و وحشتناکی در انگلیس هستیم. این تصاویر نشان می دهد که مسائل اجتماعی تا چه حد در این کشور شدت گرفته است. این نشان می دهد که نابرابریهای اجتماعی در جامعه اجازه داده است که چنین اعتراضات گسترده ای ایجاد شود.

وی همچنین گفت : خشم ایجاد شده در انگلیس دلایلی دارد. یکی از دلایل آن از دست رفتن انگیزه جوانان انگلیسی است. کسی که در زندگی دلخوشی دارد به گونه ای دیگر اظهار نظر می کند.

وی در ادامه در این باره که آیا وقوع چنین رخدادهایی در آلمان هم انتظار می رود، اظهار داشت : در انگلیس و فرانسه از نظر اجتماعی کوتاهی ها و غفلتهای زیادی را شاهد هستیم .آلمان هم با توجه به بیکاری روزافزون به چنین وضعیت خطرناکی نزدیک می شود.

این کارشناس سوئیسی در ادامه این گفتگو درباره وضعیت اجتماعی کشورش نیز گفت : البته ما در مقایسه با جامعه بین المللی در وضعیت خوبی قرار داریم.

وی در ادامه در این باره که آیا پتانسیلهای چنین ناآرامی های اجتماعی در سوئیس هم وجود دارد؟ اظهار داشت : بله .هر چقدر درآمد یک خانواده پایین تر باشد مسائل و مشکلات آن بیشتر می شود و چنین وضعیتی نارضایتی و دلسردی مردم را به همراه خواهد داشت.

تشدید سرکوب در انگلیس / پلیس تصاویر معترضان را منتشر کرد

پلیس انگلیس تصاویر افرادی را که در اعتراضات و تظاهرات اخیر در سراسر این کشور نقش داشته، منتشر کرد و خواستار کمک شهروندان برای شناسایی این افراد به منظور بازداشت و محاکمه آنها شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، با گسترش ناآرامی و خشونتها در انگلیس، سیاستمداران و پلیس مدعی شدند مظنونین و غارتگران باید عواقب اعمال خود را ببینند و انتشار این تصاویر در تضاد با حقوق شهروندی نیست.

حدود 922 نفر در لندن بازداشت شدند و 401 نفر متهم به دست داشتن در جریان ناآرامی ها هستند و شب گذشته دادگاههای لندن، منچستر و سولیهیل اتهامات وارده علیه افراد بازداشت شده را بررسی کردند.

پس از دستور کامرون برای اعمال خشونتها به منظور در دست گرفتن اوضاع انگلیس هم اکنون شاهد یورش پلیس به منازل معترضان و اعمال خشونت در داخل منازل شهروندان هستیم

یورش پلیس انگلیس به منازل معترضان/ احتمال فیلتر شدن شبکه های اجتماعی

در پی دستور نخست وزیر انگلیس برای سرکوب خشونت بار مردم، گزارشهای بسیاری درباره یورش پلیس به منازل معترضان و احتمال فیلتر شدن شبکه های اجتماعی مننتشر می شود.
همچنین پس از دستور کامرون برای اعمال خشونتها به منظور در دست گرفتن اوضاع انگلیس هم اکنون شاهد یورش پلیس به منازل معترضان و اعمال خشونت در داخل منازل شهروندان هستیم. این در حالی است که کارشناسان هشدار داده اند در شرایط خاص از جمله سرکوب تظاهرات سقف مطالبات بالا می رود و در این صورت ملت خواستار سرنگونی نظامی سیاسی کشور می شوند.

ادامه مطلب

اتفاقات انگلیس نتیجه جنایات این دولت در دنیاست/ غرب در حال فروپاشی

خطیب نماز جمعه این هفته تهران بحران اخیر در انگلیس را نتیجه جنایات این دولت در دنیا خواند و گفت: شعله ای که در انگلستان مشتعل شده و سراسر انگلستان را درنوردیده است نشانی از حقانیت وعده های الهی و زمان تحقق آن است و فرپاشی دنیای غرب است.

حجت الاسلام کاظم صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به اعتراضات مردمی در انگلیس اظهارداشت: هم اکنون زمان فروپاشی دنیای غرب است.

وی ادامه داد: امام (ره) مرد خدا بود و آنچه گفت محقق شده و می شود . امام(ره) فرمود این قرن، قرن غلبه مستضعفان بر مستکبران است . کسی فکر نمی کرد انگلیسی که پرچمدار استعمار بود اینچنین به چالش کشیده شود و اوضاع آن بحرانی شود.

خطیب جمعه تهران گفت: شعله ای که در انگلستان مشتعل شده و سراسر انگلستان را درنوردیده است نشانی از حقانیت وعده های الهی و زمان تحقق آن است و بصیرت حضرت امام(ره) نشان می دهد.

وی با طرح این سئوال که چرا این حوادث در انگلیس رخ داده است، گفت: اینها دنیا را به چالش کشیدند. هرکسی در این دنیا کاری کند دامن خودش را می گیرد همه باید مراقب باشیم کسی را به چاه نیندازیم، خودمان به چاه می افتیم. اتفاقات اخیر در انگلیس نتیجه جنایات خودشان در دنیا است. سردمداران دنیای غرب و انگلیس اقلیتی از کمپانی های بزرگی هستند که بر سرنوشت ملت هایشان حکومت می کنند.

صدیقی ادامه داد: آنها دچار فقر اطلاعاتی هستند و مطلقا زمین گیر هستند و دسترسی به اخبار جهان ندارند . دچار فقر فرهنگی هستند و کارهای قوم لوط را افتخار محسوب می کنند و می خواستند آن را قانونی کنند. اینها اشغالگری می کنند، توطئه می کند، برای برهم زدن کشورها پول خرج می کنند و هزینه جنگ و توطئه هایشان از جیب مردمشان است و نیتجه اش این می شود .

خطیب جمعه تهران تصریح کرد: اینها علیه اسلام وهابیت را درست کردند که دامن خودشان را گرفت.

وی خطاب به غربی ها گفت: اما ما خدا، امام زمان(عج) و اعتقادات حقه را داریم اما شما هیچ پناهگاهی ندارید.

حجت الاسلام صدیقی بااشاره به قحطی سومالی و در معرض خطر بودن جان میلیون ها انسان، کمک به قحطی زدگان را نیازمند عزم ملی خواند و گفت: در ماه رمضان صدقه موجب آمرزش است برای کودکان، زنان و مردان گرفتار گرسنگی و قحطی صدقه دهید تا خودتان مبتلا نشوید.

 وی ادامه داد: سازمان ملل برای کارهای غیر ضروری قطعنامه صادر می کند و برای صدور قطعنامه علیه سوریه سریع اقدام می کند و برای ایران چه کارها که با امر رژیم صهیونیستی انجام نداد، اما در کشوری که میلیونها آدم در معرض خطر هستند هیچ دادرسی به آنها نمی شود.

اعتراضات انگلیس صدها میلیون دلار به اقتصاد این کشور ضربه زد

همچنین اعتراضات و ناآرامی های انگلیس صدها میلیون دلار به اقتصاد این کشور ضربه زده است.
 
ارزیابی خسارتهای ناشی از این نا آرامی ها همچنان ادامه دارد. برخی از برآوردهای اولیه حاکی از آن است که فقط مغازه های انگلیس در این ناآرامی ها حدود یکصدو بیست و نه میلیون و چهارصد هزار دلار به علت فراری دادن مشتریان اجناسشان متضرر شده اند.

برخی برآوردها حاکی از آن است که احتمال دارد ناآرامی های اخیر در انگلیس بیش از هشتصدو چهل میلیون دلار به اقتصاد این کشور ضربه وارد کرده باشد بطوریکه گردشگران از آمدن به انگلیس خودداری کنند و درنتیجه از این طریق به اقتصاد این کشور ضربه وارد شود.
 

در کمتر از یک هفته 5 کشته و بازداشت بیش از 1200 نفر

پلیس انگلیس روز جمعه اعلام کرد: یک مرد شصت و هشت ساله که روز دوشنبه در ناآرامی های خیابانی زخمی شده بود، بر اثر جراحات وارده جان باخت.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه ، با مرگ این شخص تعداد قربانیان ناآرامی های اخیر انگلیس به پنج نفر رسید.

در همین حال دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد ، در نا آرامی های اخیر در این کشور بیش از یکهزار و دویست نفر بازداشت شده اند.
 اکثر این افراد در شهر لندن بازداشت شده اند.

کامرون گفت: هزاران نفر از افسران پلیس همچنان در روزهای آینده در سطح شهرهای انگلیس مستقر خواهند بود.
وی اذعان کرد ، پلیس شهر لندن در مقابله با ناآرامی ها بسیار کند عمل کرده است.

به پلیس انگلیس اختیارات تازه ای داده شده است تا با عوامل ناارامی ها برخورد کند. پلیس انگلیس از خودروهای زرهی خاصی برای پاکسازی شهرها استفاده کرده است.

همچنین دولت انگلیس در حال بررسی گزینه اعمال مقررات منع آمد و شد، استفاده از گلوله های پلاستیکی و ماشینهای آب پاش برای مقابله با ناآرامی ها است.

زیاد شدن فاصله طبقاتی ریشه اعتراضات در انگلیس

یک روزنامه عرب زبان نوشت : نبود آزادی سیاسی و همچنین ضعف سیاستهای اقتصادی که هر روز شکاف میان طبقات فقرا و ثروتمندان را زیاد می کند، دو عامل مهم بروز اعتراضات مردمی در اروپا و به ویژه انگلیس است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه الخلیج امارات امروز در سرمقاله خود که با عنوان " در پس اعتراضات " به چاپ رسید به بحران این روزهای کشورهای غربی یعنی همان اعتراضات و تظاهرات مردمی اشاره می کند و می نویسد : کشورهای غربی همیشه به این افتخار می کردند که از ثبات و استقرار برخوردارند چرا که نظامشان براساس معیارهای دموکراسی شکل گرفته که به مقدار زیاد برای مردم آزادیهای سیاسی فراهم می آورد و همچنین زمینه مشارکت آنان را در اتخاذ تصمیمات مهم ایجاد می کند.

با توجه به این ادعاهای غرب، باید گفت که مشارکت و آزادی سیاسی هر چند که دو شرط ایجاد ثبات و امنیت به شمار می روند اما برای محقق شدن ثبات کافی نیستند مردم تنها مشارکت در صحنه های سیاسی را نمی خواهند، بلکه در کنار آن برخورداری از زندگی شرافتمندانه و محترمانه را نیز خواهان هستند. همچنانکه نبود توان و قدرت کافی برای بیان دیدگاه و نظرات مردمی خود به پایه و اساس زندگی با کرامت ضربه می زند و درعین حال فقر و بیکاری نیز به این مسئله دامن می زند.

آنچه این روزها در کشورهای غربی شاهد آن هستیم نبود آزادی و درعین حال نبود زندگی سرشار از موفقیتهای اقتصادی است که این خود زمینه ساز واکنش مردمی شده است و در بیشتر کشورهای غربی منجر به درگیری ها و هرج و مرج اجتماعی شده و بیانگر احساس مردمی است که بر این باورند که ضرر زیادی بر آنان وارد شده است.

نکته دیگری که به اعتراضات مردمی در کشورهای غربی این روزها دامن می زند این احساس مردم است که عملا امکان تغییر در جامعه شان وجود ندارد هرچند که سران آنها مدعی آن هستند که مردم در غرب از آزادی سیاسی برخوردارند چرا که دراین کشورها تنها ثروتمندان هستند که می توانند معادلات سیاسی را تغییر دهند.

در پس همه اعتراضات مردمی در غرب، مشکل اقتصادی وجود دارد و این کاملا غیر منطقی است که بگوییم مردم اروپا بی هیچ دلیل قانع کننده و روشنی تنها برای ایجاد هرج و مرج به خیابانها ریختند.

الخلیج درادامه این مقاله با نگاهی تحلیلی می نویسد : سیاستهای اقتصادی در بیشتر کشورهای غربی اگر در برخی اوقات رو به پیشرفت است، اما هیچ وقت اساسا مجری عدالت نیست.

به طور مثال در انگلیس که امروز دامنه اعتراضات مردمی به بیشتر شهرهای آن کشیده شده شاهدیم که امکانات ثروتمندان جامعه 100 برابر امکانات فقیران جامعه از نظر مادی است .

موضوع دیگری که به این مسئله دامن می زند این است که نتیجه سیاست اقتصادی که این روزها دولت انگلیس اعلام کرده است ایجاد شکاف بیشتر میان  ثروتمندان و فقرا است که این خود انگیزه و عامل اصلی تظاهرات اعتراض آمیز این روزها است.

سردار نقدی: آمادگی اعزام گردان‌های بسیج به لندن به عنوان نیروی پاسدار صلح

رئیس سازمان بسیج مستضعفین اعلام کرد: گردانهای عاشورا و الزهرا (س) بسیج آماده اند به عنوان نیروی پاسدار صلح به لندن اعزام شوند.

سردار نقدی که در جمع فرمانده‌هان حوزه‌ها و پایگاه‌های ناحیه کربلای تهران سخن می‌گفت؛ با انتقاد شدید از دزد و غارتگر خوانده شدن معترضان در انگلستان توسط مسئولین این کشور، تصریح کرد: با کمال تاسف، جنایت ها و خشونت های رژیم مستبد پادشاهی انگلیس علیه محرومان این کشور با شدت ادامه دارد و نه تنها نصایح دلسوزان در رفتار و عملکرد مسئولین و پلیس سرکوب گر این رژیم هیچ تاثیری ندارد، بلکه شاهد این هستیم که محرومان این کشور، مشتی دزد و غارتگر لقب می‌گیرند.
وی با اشاره به فضای بسته و امنیتی شهرهای انگلستان خاطرنشان کرد: معلوم نیست با وجود چهار میلیون و ششصد هزار دوربین مدار بسته در این کشور که فقط یک میلیون آن در شهر لندن است چرا نمی توانند این دزدها را شناسایی و دستگیر کند؟
 
رئیس سازمان بسیج مستضعفین ضمن انتقاد شدید از عملکرد شورای امنیت سازمان ملل متحد در بی توجهی به آزادی خواهان انگلستان و حمایت از حکومت مستکبر این کشور گفت: از شورای به اصطلاح امنیت سازمان ملل هم که کارکردش فقط حمایت از مستکبران و تصویب قطعنامه علیه آزادی خواهان است انتظاری نیست که از محرومان انگلیس دفاع کند. اما اگر مجمع عمومی سازمان ملل تصویب کند سازمان بسیج آماده است تعدادی از گردان های عاشورا و الزهرا (س) را به عنوان نیروی پاسدار صلح و حائل میان نیروهای سرکوبگر رژیم پادشاهی و مردم انگلیس به لندن لیورپول و بیرمنگام اعزام کند تا ناظر بر اجرای حقوق بشر و به عنوان نیروی بازدارنده از اعمال خشونت انجام وظیفه کند.
 
نقدی با سیاه خواندن کارنامه رژیم سلطنتی انگلستان گفت: تاریخ رژیم پادشاهی انگلیس پر است از جنایت های استعمارگرانه، تجاوزها، کشتارهای جمعی، اختلاف افکنی و به جان هم انداختن کشورها که میلیون ها کشته و فلاکت ها و بدبختی های زیادی را به دنبال داشته است.
 
وی با اشاره به وعده الهی مبنی بر انتقام از مستکبران و جنایت کاران افزود: خداوند عادل است و حتم تاوان این همه استعمارگری را از این رژیم خواهند ستاند و این آغاز راه است. مردم انگلیس عدالت میخواهند و این حق آنهاست. چند ماه پیش مردم مظلوم انگلستان شاهد یکی از پر خرج ترین و تشریفاتی ترین عروسی های جهان بودند. چرا در قرن 21 باید عروسی ولیعهد انگلستان مثل عروسی های قرون وسطی برگزار شود و آن هزینه های سنگین به مردم تحمیل شود؟ چرا باید پول مالیات دهندگان انگلیسی صرف راه اندازی شبکه تفرقه افکن بی بی سی فارسی و هدایت و حمایت فتنه گران 88 شود؟
 
رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: نتیجه این خطاهای بزرگ رژیم پادشاهی انگلیس همین قیام‌های مردمی است و این رژیم باید منتظر عواقبی سخت‌تر از این باشد. این آغاز راه است و رژیم انگلیس باید تاوان قتل‌عام‌های آفریقا، جنگ‌ها و خون‌ریزی‌های شبه قاره هند، جنایات‌های چین، فروپاشی دولت عثمانی، راه‌اندازی جنگ‌های خونین میان مسلمانان و سایر فرق را بدهد.
 
نقدی با عمیق خواندن آرمان عدالت‌خواهی و جنبش اعتراضی محرومان انگلستان تصریح کرد: قیام عدالت‌خواهانه مردم انگلیس حتی اگر در این مرحله سرکوب شود؛ خیلی عمیق‌تر از آن است که از بین برود و این زخم از جای دیگر سر باز خواهد کرد. موضوع این جنبش یک موضوع سیاسی و یا دعوای انتخاباتی نیست. اختلاف قومی هم نیست که به سادگی فروکش کند بلکه مطالبه عدالت است از سوی انبوه محرومان. مردم انگلستان بیدار شده‌اند و قطعا حق خود را خواهند گرفت.
 
وی با ابراز تاسف شدید از قتل یکی معترضان به دست پلیس انگلستان، وزارت خارجه را به تکاپوی بیشتر برای جلوگیری از تکرار این جنایات دلخراش فراخواند و گفت: کشته این حادثه یک جوان شرور نیست بلکه یک مرد مسن و صاحب چهار فرزند است. از آنجایی که ما تکرار این خشونت‌ها را پیش‌بینی می‌کنیم، از وزارت خارجه می‌خواهیم با مجمع عمومی سازمان ملل برای اعزام نیروهای حافظ صلح و دیده‌بان حقوق بشر و استقرار آنها در لندن رایزنی کند و آمادگی بسیج را برای اعزام این نیروها اعلام می‌کنیم.
 
رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پایان با اشاره به پیش‌بینی حکیمانه و الهی امام خامنه‌ای در خصوص نفوذ پدیده بیداری اسلامی به عمق اروپا تاکید کرد: پیش‌بینی امام خامنه‌ای (حفظه الله) در مورد بیداری اروپا هم مانند پیش‌بینی امام خمینی (ره) در مورد فروپاشی شوروی بسیار دقیق و واقع‌بینانه بود و امروز که ایشان حرکت مردمی در آمریکا را پیش‌بینی می‌کنند باید زنگ خطر برای آمریکایی‌ها هم به صدا درآمده باشد. احتمالا تاثیر این بیدار در کشورهای تحت استعمار انگلیس مثل کانادا و استرالیا هم زیاد است. جهان رو به آزادی است و هیچ قدرتی نمی‌تواند جلوی این حرکت بزرگ مردمی به سوی عبودیت خدا را بگیرد.
 

نظارت شدیدبر اینترنت/جوانان بدلیل نوشتن پیام درفیس بوک دستگیر می شوند

با گسترش اعتراضات در انگلیس دستگاه امنیتی این کشور به بازداشت جوانان بدلیل نوشتن پیامهای تهدید آمیز در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک روی آورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه دیلی میرر، از زمان گسترش اعتراضات جوانان در لندن و دیگر شهرهای انگلیس نظارت دستگاه امنیتی انگلیس بر اینترنت شدت یافته است. بر این اساس تا کنون دهها نفر بدلیل استفاده از شبکه های اجتماعی اینترنت و نوشتن پیامهایی علیه دولت بازداشت شده اند و پرونده آنها برای محاکمه در حال بررسی در دستگاه قضایی  است.
از جمله این افراد جوانی 27 ساله است که امروز پنج شنبه بدلیل نوشتن دو پیام تهدید آمیز در صفحه فیس بوک خود در دادگاه حاضر شد. وی متهم است با نوشتن دو پیام تحریک آمیز از دوستان خود خواسته دست به اعتراض در شهر هستینگز واقع در جنوب شرقی انگلیس بزنند.
 
دادستان دادگاه با اشاره به سرقت از یک فروشگاه و سینما در این شهر در روز انتشار پیامهای این فرد در صفحه فیس بوکش، مدعی ارتباط اقدام خرابکارانه برخی افراد با این پیامها شد.
 
امروز همچنین دو جوان 16 و 18 ساله به اتهام استفاده از شبکه های اجتماعی اینترنت برای ترویج خشونت، در دادگاهی در شهر اسکس حاضر شدند. این دو در شب سه شنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
 
گزارشهای حاکی است پلیس همپشایر دو نفر را به اتهام گذاشتن پیام خشونت آمیز در شبکه توییتر و فرد دیگری را به اتهام نوشتن پیام در شبکه بلک بری بازداشت کرده است. همچنین یک جوان 27 ساله در ساوث همپتون به اتهام استفاده از شبکه بلک بری بازداشت شده و قرار است در ماه اکتبر محاکمه شود.

خطاب توهین آمیز کامرون به مردم معترض انگلیس/ تهدید به استفاده از ارتش

نخست وزیر انگلیس طی اظهاراتی در مجلس عوام ضمن توهین به مردم معترض انگلیس و "خرابکار" خواندن آنها تهدید کرد در صورت نیاز از ارتش بر علیه قیام محرومان استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی بی بی سی، نشست اضطراری مجلس عوام انگلیس برای بررسی وضعیت بحرانی این کشور با حضور نخست وزیر، اعضای کابینه و رهبران احزاب موافق و مخالف دولت برگزار شد.

در این نشست "دیوید کامرون" که تاکنون بارها بر سرکوب معترضین تاکید کرده با قرائت بیانیه ای از تصمیمات جدید دولت برای آنچه بازگرداندن حالت عادی به لندن خواند، خبر داد.
 
 
وی با اشاره به توانایی پلیس برای سرکوب معترضان در سخنانی انحرافی گفت دولت طرح کمک به قربانیان خشونتهای چهار روز گذشته را در دستور کار قرار داده است.

 

نخست وزیر انگلیس در توضیح علل بوجود آمدن این اعتراضات بدون توجه به واقعیات جامعه انگلیس، اعتراضات را به زعم خود ناشی از مشکلات فرهنگی افراد دانست نه مشکل اقتصادی.
 
وی همچنین با توهین به مردم کشورش، معترضان محروم را "باندهای خیابانی" خواند و بار دیگر تاکید کرد که دولت اجازه حاکم شدن "فرهنگ وحشت" را در کشور نمی دهد.
 
کامرون در بخش دیگری از سخنان خود با هدف فریب مردم معترض از تشکیل کمیته تحقیق در مورد مرگ "مارک دوگان" در کمیسیون مستقل شکایات پلیس (IPCC) خبر داد و مدعی شد ارتباطی بین کشته شدن این فرد و اعتراضات وجود ندارد.
 
وی با بیان اینکه هم اکنون 16 هزار پلیس مامور کنترل اوضاع در خیابانهای لندن هستند افزود: پلیس استفاده از ماشینهای آبپاش را در دستور کار دارد. وی ابزار امیدواری کرد با تدابیر اتخاذ شده مشکل خشونتهای معترضان به زودی حل شود.

کامرون همچنین احتمال استفاده از ارتش در صورت وخامت اوضاع را مطرح کرد و با این حال یادآور شد شمار نیروهای پلیس و بازداشت شدگان افزایش نخواهد یافت.
 
"اد میلیبند" رهبر حزب اپوزیسیون کارگر نیز به ایراد سخنرانی در این نشست پرداخت و در همراهی با اقدامات دولت کامرون برای سرکوب قیام محرومان گفت: ما برای برخورد با خشونتها در کنار دولت هستیم.
 
وی با تاکید بر لزوم اتحاد تمامی جناحهای سیاسی برای مقابله با وضعیت بحرانی کنونی انگلیس ادعا کرد که نباید اجازه ادامه خشونتها داده شود.

 

میلیبند در ادامه بدون توجه به خواست قیام محرومان در انگلیس با لحنی فریبکارانه ضمن ابراز تاسف از کشته شدن 4 شهروند انگلیسی در خشونتهای 5 روز گذشته ادعا کرد: ما در کنار خانواده کشته شدگان در این حوادث هستیم.
 
وی در توجیه سرکوب معترضین با طرح این ادعا که "زندگی در امنیت و بدون وحشت را حق همه شهروندان دانست" گفت: ما باید به وضعیت عادی بازگردیم.
 
میلیبند همچنین موافقت خود را با نظر نخست وزیر در مورد استفاده از ارتش برای سرکوب قیام فقرا در انگلستان اعلام کرد.

یورونیوز: انگلیس در آتش خشم اقشار محروم می‌سوزد

یورونیوز: آتش خشمی كه انگلیس را در برگرفته و طی چند دهه از آن خبری نبود ناشی از بی‌توجهی به طبقه محرومین و فشارهای اقتصادی ناشی از اعمال سیاست‌های اجتماعی دولت ائتلافی این كشور است.

آتش، انگلیس را فراگرفته و شعله های خشونتی كه طی چند دهه از آن خبری نبود، از برخی محله‌های لندن آغاز شده و حالا در حال پیشروی و سرایت به دیگر محله ها و حتی شهرهای دیگر است.

مقامات انگلیس انتقادهای خود را متوجه گروه‌ها و دسته‌های مجرمین كرده‌اند و آنها را به عنوان سر منشاه و ریشه خشونتهای اخیر می‌شناسند غافل از آنكه ممكن است عده‌ای فرصت طلب در این وقایع حضور داشته باشند اما واقعیت این است كه فقر و نابرابرهای گسترده اجتماعی عامل اصلی این اعتراضات گسترده است.

در دهه هشتاد، لندن در همین محله هایی كه هم اكنون آغازگر اعتراض هستند، شاهد خون و آتش بود؛ محله‌هایی كه به لحاظ تاریخی از محله های محروم و صنعتی پایتخت بشمار می‌ورند.

در بریكستون در سال 1981 همچون سال 2011، كشته شدن بك جوان سیاه‌پوست توسط پلیس موجب برانگیخته شدن خشم مردم شد.

خشمی كه دوسال پیش از اعتراضات در ویدئو كلیپ “اسلحه‌های بریكستون ” به خوبی توصیف شده بود، خشمی كه ریشه در احساس تبعیض‌نژادی و آزار و اذیت و همینطور مشكلات اقتصادی دارد.

احساسی كه با گذشت 30 سال از وقایع آن زمان، در اعتراضات این روزها هم به وضوح دیده می شود و هر دو از یك ریشه تغذیه می‌شوند.

گرچه شاید شیوه برخورد پلیس با جوانان این محله‌ها نسبت به گذشته آرامتر شده، اما این لزوما به آن معنا نیست كه شكل برخورد پلیس با جوانانی كه نخستین قربانیان شرایط نامساعد اقتصادی هستند بهتر شده است. این موضوع را در گفته های ساكنان این محله ها می توان دریافت.

سخن آنها این است: پلیس آنها را بی دلیل مورد آزار و اذیت قرار می دهد… ما فقط انتظار داریم كه صدایمان شنیده شود. ما تنها عدالت می‌خواهیم. ما فقط سهم مان را از زندگی می‌خواهیم. ما در بریكستون زندگی می كنیم و هیچ كسی به ما چیزی نمی دهد. ما خسته و كلافه هستیم. دیگر ذله شدیم. و اگر اعتراضی وجود دارد به خاطر همین است كه جوانان بریده اند… آیا از شیوه زندگیتان راضی هستید؟
آیا از آنها كه همه درآمدتان را می گیرند و نمی توانید وام های تان را بپردازید، راضی هستید؟

نابرابری، بیكاری و فقر گسترده در انگلیس

نابرابری در انگلیس بسیار شدید است. 10 درصد ثروتمندترین قشر انگلیس ثروتی معادل با صد برابر 10 درصد فقیرترین قشر جامعه را در اختیار دارند.

از سوی دیگر ضریب جینی در این كشور طی این 30 سال از 0.27 به 0.38 رسیده است. و میزان بیكاری را هم نباید فراموش كرد كه برابر با 7.9 درصد است و این رقم در بین جوانان 16تا 24 سال به 20.3 درصد هم می رسد.

تردیدی نیست كه شرایط اقتصادی تاثیراتش را بر كاهش آموزش و تحصیلات و همینطور كاهش اشتغال و بهره مندی از خدمات به جا می گذارد و این همان چیزی است كه ساكنان این محله ها به شدت با آن دست به گریبانند.

به گفته كارشناسان مسایل و اعتراضات موجود بیش از آنچه كه تحت تاثیر مسایل احساسی و غیره باشد تحت تاثیر مناسبات اقتصادی و طبقاتی و بازتابی از "تراكم فشار اقتصادی " است.

 
  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
 

درباره وبلاگ

در نیمه مرداد 90 پلیس انگلیس در اقدامی وحشیانه و نژادپرستانه یک سیاه پوست به نام مارک داگان را به قتل رساند. و این بهانه ای شد برای فوران آتش خشم محرومین انگلیسی...

جستجو

لینکدونی

آخرین مطالب

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات