درباره اعتراضات در انگلیس
we are all Mark

موضوعات

بایگانی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :

گاردین: احکام زندان معترضان انگلیسی 25 درصد طولانیتر از حدمعمول است

بر اساس تحلیل یک روزنامه انگلیسی احکام زندان کسانی که هفته گذشته در جریان اعتراضات این کشور دستگیر شده‌اند، 25 درصد طولانیتر از حد معمول است.

بر اساس تحلیل 1000 مورد از احکام زندان معترضانی که هفته گذشته در انگلیس دستگیر شدند،‌ روزنامه گاردین اعلام کرد به طور معمول این احکام 25 درصد طولانی‌تر از حد معمول است.

این روزنامه انگلیسی حکم هزار مورد از معترضانی را که تا کنون توسط دادگاه‌های انگلیس مورد بررسی قرار گرفته و برای آنها حکم صادر شده است را بررسی و تا کید کرد: اطلاعات پرونده‌های معترضانی که تا کنون به دادگاه رفته و حکم دریافت کرده‌اند –مانند حکم 4 سال زندان برای دو نفری که در فیس بوک دعوت به اعتراض کرده بودند- نشاند دهنده برخورد سختگیرانه‌تر در سراسر این کشور است.

بر اساس این گزارش، حدود 70 درصد کسانی که تا کنون به دادگاه فرستاده شده‌اند در بازداشت پلیس بوده که این امر باعث ازدحام بازداشت شدگان در زندان‌ها و مراکز بازداشت پلیس شده است.

بررسی بیشتر حکم‌های صادره نشان می‌دهد قضات از ترس ایجاد مجدد اعتراضات احکام زندان را سریعتر صادر می‌کنند.

بر اساس این تحلیل، در 80 مورد که قضات به بررسی پرونده آنها پرداخته‌اند، 56 نفر مستقیما به زندان فرستاده شده‌اند.

 


پیش از این نیز فعالان حقوق مدنی از سنگینی احکام صادر برای معترضان انگلیس بشدت انتقاد کرده و آن را نقض حقوق بشر دانسته بودند.

'دوگانگی' بی‌بی‌سی در انعكاس اخبار؛ از تهران تا لندن

تحلیل محتوای بی‌بی‌سی، رسانه رژیم سلطنتی انگلیس و مقایسه رویكرد آن در پوشش اخبار فتنه سال 88 در ایران و اعتراضات مردمی در انگلیس ماهیت دوگانه این رسانه در پوشش اخبار را بیش از گذشته برملا می‌كند.

 بی‌بی‌سی رسانه حكومتی رژیم سلطنتی انگلیس است كه در طول تمام حوادث پس از انتخابات 88 ریاست جمهوری در ایران به پوشش گسترده و تحریك‌آمیز فتنه اقدام كرده و اوباشی كه به بانك‌ها و اموال عمومی آسیب‌های جدی وارد می‌كردند را معترضان به سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی لقب می‌داد و خواستار رسیدگی به مطالبات آنها می‌شد.

بی‌بی‌سی با اتخاذ سیاستی دوگانه موج گسترده قیام محرومین انگلیس كه از شنبه هفته گذشته و با كشته شدن مارك دوگان، جوان سیاه‌پوست به دست پلیس و در اعتراض به سیاست‌های تبعیض‌نژادی رژیم این كشور صورت گرفته را به نحوی دیگر پوشش داده و با رویكردی مغرضانه نسبت به معترضان، خواستار برخورد حكومتی با آن‌ها شده است.

سایت و شبكه تلویزیونی بی‌بی‌سی كه سال گذشته به عنوان اصلی‌ترین رسانه حامی جریان فتنه تمامی تحركات و اقدامات آشوبگرانه آنان را به تصویر می‌كشید امروز همراستا با دیگر رسانه‌های حكومتی دولت‌های غربی سانسور گسترده‌ قیام محرومین معترض انگلیسی را در دستور كار خود قرار داده و با انتشار یك‌جانبه وقایع به توجیه و دفاع از سیاست‌های غلط و خصمانه رژیم انگلیس در سركوب مردم می‌پردازد.
این اقدام از سوی رسانه مذكور در حالی صورت می‌گیرد كه پوشش اغتشاش‌آفرینی عوامل فتنه در ایران و ضدیت آنان با نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران به سوژه ثابت و هر روز این سایت خبری تبدیل شده بود و حتی در این زمینه تولید اخبار جعلی و پخش شایعه نیز بخشی از عملیات روانی گسترده‌ای بود كه توسط آن پیگیری می‌شد.

این رویكرد آن زمان به اوج خود می‌رسد كه یك سال پس از فروپاشی كامل فتنه و اتمام حجت ملت ایران با آنان پس از فراخوان فیس‌بوكی هواداران جریان موسوم به سبز در روز 25 بهمن و همچنین یك اسفند ماه سال 89 بی‌بی‌سی كه امید زیادی به بازیابی این جریان بسته بود سر خط خبری خود را به 'گزارش لحظه به لحظه از ایران' در این روزها اختصاص داده و با انتشار اخبار ساختگی و بعضاً شایعات بنا بر تهییج و زنده كردن این جریان داشت.

این اقدام در حالی صورت گرفت كه در جریان حركت اعتراضی مردم انگلیس در هفته‌های اخیر چند تن از شهروندان انگلیسی توسط پلیس این كشور به قتل رسیده‌اند و سایت خبری بی‌بی‌سی هرگز اخبار مربوط به این افراد و خانواده آنان را پوشش نداده و پیگیری مطالبات و خواسته‌های مردمی را در برنامه‌های خود نداشته است. از سوی دیگر انتشار خبری مبنی بر كشته شدن بیش از 70 نفر از مردم ایران در جریان اغتشاشات سال 88 و انتشار اسامی ساختگی كشته‌شدگان كه پس از چند روز جعلی بودن تقریباً تمامی این اسامی مسجل شد و بیانگر دوگانگی موجود در سیاست‌های این رسانه حكومتی است.

با بررسی عملكرد بی‌بی‌سی در پوشش آشوب‌های ایران دوگانگی سیاست آن زمانی به اوج خود می‌رسد كه آرش حجازی متهم ردیف اول قتل خانم ندا آقاسلطان كه تحت پیگرد قرار دارد چند روز پس از ترور وی در استودیو بی‌بی‌سی حاضر شده و به اتهام‌زنی علیه نظام جمهوری اسلامی می‌پردازد و امروز بی‌بی‌سی حاضر نمی‌شود حتی تصویر یكی از كشته‌شدگان اعتراضات مردمی لندن را در سایت خود منتشر كند.

البته این سیاست در تمامی سال‌هایی كه از عمر این رسانه می‌گذرد مسبوق به سابقه بوده است برای نمونه در جریان اعتراضات سال گذشته دانشجویان انگلیس و در زمانی كه پلیس باز هم برخوردی خصمانه و ضربتی با جوانان معترض داشت بی‌بی‌سی سنگ روشنفكری بر سینه می‌زد و به جای انعكاس صدا و مطالبات به حق دانشجویان اقدام به سانسور آنان می‌كرد و از طرفی سرمایه‌گذاری بیش از اندازه و بعضاً متناقض این رسانه در پوشش اخبار متعلق به شلوغی‌های كوی دانشگاه تهران در سال 88 و یا 18 تیر سال 78 و تلاش این سایت در احیای جریانات ساختارشكن و تندرو به عنوان بدنه دانشجویی ایران در تناقضی آشكار با عملكرد آن در یك تظاهرات ساده و آرام دانشجویی در كشور انگلیس دارد.

بی‌بی‌سی در اخبار، گزارشات و تحلیل‌های فراوانی كه این روزها راجع به اتفاقات شهرهای انگلیس روی سایت خبری خود منتشر كرده است، آشكارا به مردم انگلیس توهین كرده و لفظ «آشوبگر» و «غارتگر» را به صورت مكرر درباره آن‌ها به كار می‌برد و این ادبیات را خواسته دیگر مردم كشورش از خود عنوان می‌كند و این در حالی اتفاق می‌افتد كه از پوشش خواسته به حق مردم ایران در برخورد با اغتشاش‌گران و سران فتنه كه در 9 دی و 22 بهمن سال 88 بیش از هر زمان دیگری نمود داشت، همواره پرهیز می‌كرد.

ادبیات آشوب و غارتگری هنگامی از سوی رسانه بی‌بی‌سی منتشر می‌شود كه این رسانه در سیاستی دوگانه تمامی حملات آشوبگران به پمپ بنزین‌ها، كشتار مردم عادی، سلب امنیت عمومی، آتش زدن بانك‌ها، پمپ بنزین‌ها، اتوبوس‌ها و بی‌حرمتی به عقاید مردم و نقض آشكار قانون از جانب عوامل فتنه در ایران را اعتراض مردمی ‌خوانده و استفاده پلیس از باتوم و گازهای اشك‌آور در كنترل آنان را خشونت توصیف كرده و محكوم می‌كرد در حالیكه امروز پلیس انگلیس با سگ‌های وحشی و انواع ادوات نظامی به جان معترضین محروم این كشور افتاده و حتی صحبت از بكارگیری اسلحه گرم نیز به میان می‌آورند.

سایت حكومتی دولت انگلستان همراه با دیگر رسانه‌های حكومتی این كشور با سرمشق قرار دادن دستورات نهادهای امنیتی و اطلاعاتی MI5 و MI6 در حالی تمامی موارد نقض حقوق بشر و نادیده گرفتن كرامت مردم این كشور در حمله بدون مجوز به خانه و دستگیری و محاكمه شبانه تظاهركنندگان را توجیه می‌كند كه آزادی زندانیان سیاسی -بخوانید عوامل فتنه و آشوب در ایران- خط خبری همیشگی این سایت بوده است.

شنیدن صندوق صوتی مردم انگلیس كه از جانب رسانه‌های وابسته به "مردوخ" چندی پیش جنجال بزرگی در این كشور راه انداخته و حتی تهدید كننده جایگاه كامرون نخست وزیر انگلستان شده بود و از موارد نقض آشكار حریم خصوصی افراد و نقض منشور حقوق بشر جهانی است و همچنین انتشار اخباری مبنی بر وجود شكنجه در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های رژیم سلطنتی انگلیس هرگز به سوژه اصلی رسانه‌های انگلیس خصوصاً بی‌بی‌سی تبدیل نشده و صرف انتقال اخبار در دستور كار آن بود و البته موضع‌ این سایت در قبال این جاسوسی هرگز شفاف و مشخص نشد و این مسأله آنجایی جالب می‌شود كه همواره رسانه‌های انگلیسی سعی بر سرك كشیدن به اوضاع و بررسی وضعیت حقوق بشر در كشورهای دیگر جهان دارند.

و در آخر نمونه آشكار سیاست دوگانه بی‌بی‌سی در پوشش وقایع و رویدادهای آن جایی خودنمایی می‌كند كه این رسانه تمامی تلاش و سرمایه‌گذاری خود در اغتشاشات سال 88 ایران را بر این نقطه متمركز كرده بود كه مخالفین را به ارتباط در فضای مجازی و شبكه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوك و میكرو بلاگ‌هایی همچون توئیتر تشویق كند. حتی ویدئوهای به اصطلاح مردمی خود را از محیط اشتراك‌گذاری یوتیوب جمع‌آوری می‌كرد و یا ارتباطات تلفنی با خبرنگاران مردمی در صحنه برقرار می‌كرد و امروز در قبال سیاست بایكوت و فیلترینگ فیس‌بوك و توئیتر و یا حذف ویدئوهای مردمی معترضین انگلیسی از یوتیوب این سیاست را برنامه‌ای معقول دانسته و در عمل به جبهه مخالفین آزادی بیان پیوسته است.

دانشجویان تجمع کننده: از اینکه فهمیده اید دوره کدخدامنشی تمام شده، خوشحالیم

پاسخ دانشجویان حامی قیام محرومین انگلیس به نامه کاردار لندن در تهران
+ تقدیم یك جلد عهدنامه مالك‌اشتر

هسته مركزی دانشجویان ایرانی حامی محرومین انگلیس و تجمع‌كنندگان مقابل سفارت این كشور با انتشار نامه‌ای خطاب به جین‌ماریوت، كاردار سفارت انگلیس كه نسخه‌ای از آن را در اختیار خبرگزری فارس قرار داده و خواستار آن شده‌اند تا از این طریق به دست وی برسد، پاسخ نامه او را منتشر كردند.

دانشجویان حامی خیزش‌های محرومین انگلیس در نامه خود خطاب به ماریوت عنوان داشته‌اند كه: برای آشنایی بیشترتان با محتواهای عمیق و كاربردی تعریف انسان در دین مبین اسلام و ارج نهادن به كرامت نوع بشر برای یك زندگی مسالمت آمیز و برابر در كنار یكدیگر و تعریف همه جانبه حقوق و ابعاد شخصیتی وی به رسم میهمان نوازی ایرانی‌ها یك جلد عهد‌نامه مالك اشتر "نامه 53 نهج البلاغه یادگار امام علی (علیه السلام)" را به همراه یك سری عكس از فجایعی كه بمب‌های فسفری برای كودكان در عراق و افغانستان آفریده است بعنوان ضمیمه‌نامه خدمتتان تقدیم می‌گردد.

به گزارش فارس، متن كامل نامه دانشجویان به شرح زیر است:

به سركار خانم جین ماریوت
كاردار محترم سفارت انگلیس در تهران
از طریق سید نظام‌الدین موسوی، خبرگزاری فارس

پاسخ نامه شما را كه در رسانه‌های خبری منتشر شده بود خواندیم و بسیار مسرور شدیم از اینكه حضرتعالی نیز این مهم را دریافته‌اید كه دوران استعمار و كدخدا منشی در دنیا به آخر خط رسیده و دیگر زمان آنكه یك شخص یا یك خانواده سلطنتی بخواهد برای ملت خود یا برای ملت‌هایی در هزاران مایل دورتر از خود تصمیم بگیرد و سرنوشت تعیین كند، گذشته و وقت آن است كه دولت‌ها خارج از ساز و كارهای رسمی و بدون واسطه با ملت‌ها به گفت‌وگو بنشینند و نسبت به عملكرد و سیاست‌هایشان پاسخگو باشند.

بدون شك این اتفاق در صحنه بین‌الملل و پاسخ‌گویی دولت‌ها به ملت‌های دیگر گام بسیار مثبتی است در به رسمیت شناختن حقوق ملت‌های مستضعف و محروم و به زنجیر كشیده شده به خصوص در مورد دولت متبوع حضرتعالی كه سؤالات بسیاری از سابقه دیرینه‌تان از دوران استعمار و قتل و غارت و چپاول ملت‌ها یا لشكر كشی به اقصی نقاط دنیا وجود دارد و داغی كه هنوز بر پیشانی ملت‌های مظلوم دنیا از آن سوی آسیا از هند گرفته تا خاور میانه و حوزه خلیج فارس و شمال و جنوب آفریقا و حتی بسیاری از كشورهای قاره آمریكا و خود اروپا خودنمایی می‌كند. علاوه بر آن بغض‌های فروخورده در گلوی تاریخ ملت‌هایی كه هیچ‌گاه دخالت‌های رسمی و غیر رسمی گردن كشان و زورگویان در كشورهایشان از طراحی‌های كودتاها و بردن و آوردن حكومت‌ها تا حمله‌ها و لشكر كشی‌ها و قراردادهای تحمیلی و هزاران مسئله این‌چنینی را فراموش نخواهند كرد.

اگر چه در عرصه بین‌الملل باید پرسید مثلاً آیا ملتی همچون ملت فلسطین حق دارند بپرسند آقای بالفور، وزیر خارجه وقت بریتانیا، به چه حقی سرزمین فلسطین را به عده‌ای صهیونیست بخشید؟ یا آیا آوارگان فلسطینی حق دارند بپرسند چرا در سال‌های آغاز اشغال فلسطین، جنایات گروهك‌های تروریستی صهیونیستی همچون هاگانا، با حمایت دولت انگلیس انجام می‌شد؟ آیا مردمی كه بیش از 63 سال است تحت حمله نظامی، ترور، شكنجه، غارت، تحقیر و محاصره، توسط بزرگترین دولت تروریستی قرار دارند، حق ندارند بپرسند كه چرا انگلستان از رژیم جنایتكار صهیونیستی دفاع تمام عیار می‌كند؟ آیا مردم هند حق ندارند نسبت به غارت ثروت‌های مادی و معنوی آن دیار توسط دولت انگلستان معترض و طلبكار باشند؟ آیا مردم عراق حق ندارند نسبت به سركوب قیام‌های آنها در دهه 20 و30 میلادی توسط بریتانیا سؤال بپرسند؟ آیا حق ندارند از خسارت‌های جانی، مالی و انسانی به این كشور پس از اشغال در سال 2003 میلادی شكایت كنند؟ آیا مردم عراق و افغانستان حق ندارند از هزاران مورد قتل غیرنظامیان، شكنجه، بازداشت، غارت ثروت‌های ملی، حمایت از تروریست‌ها و ... توسط ارتش بریتانیا، پرسش كنند؟ آیا حق ندارند نسبت به استفاده از سلاح‌های نامتعارف و آثار ناشی از آن، معترض باشند؟

ولی پیش از آن سؤالات لازم می‌دانیم با كاردار محترم سفارت‌خانه یكی از پیشگامان عصر استعمار و از جدی‌ترین مدعیان كنونی دموكراسی و حقوق ملت‌ها از لزوم پاسخ‌گویی دولت‌ها نسبت به اعتراضات ملت‌های خودشان سخن بگوییم و از شما كه به گفته خودتان به حق اعتراض ارج می‌نهید بپرسیم آیا دولت‌ها نباید حق اعتراض به سیاست‌های غلط و عملكردهای نامناسب را برای ملت خود و مردم كشورهای همسو با منافع خود نیز به رسمیت بشناسند؟ آیا ملت‌های اروپایی كه اكنون به خاطر دنباله روی دولت‌هایشان از سیاست‌های آمریكا در بدترین شرایط اجتماعی و اقتصادی به سر می‌برند نباید بپرسند دارند تاوان چه چیزی را می‌دهند؟ آیا نباید بدانند به جای حل مشكلات داخلی چرا باید دولت‌هایشان هزینه لشكر كشی ابر قدرت‌ها به كشورهایی مثل عراق و افغانستان برای تأمین منافع سرمایه داران و شركت‌های بزرگ چند ملیتی و در اختیار گذاشتن نیرو برای آنها را فراهم كنند؟ آیا نباید بدانند اكنون در اوج بحران‌های اقتصادی و در شرایطی كه روزانه هزاران نفر از كار بیكار می‌شوند و شرایط روز به روز وخیم‌تر می‌شود تا جایی كه دولت‌های اروپایی مردمانشان را توصیه به تن دادن به طرح‌های ریاضت اقتصادی می‌كنند چرا باید بازهم شاهد تأمین هزینه یك لشكركشی دیگر این بار به لیبی و كشتار بسیاری از مردم بیگناه و انقلابیون آن دیار به بهانه مقابله با هم‌پیمان سابق و دیكتاتور دست نشانده آنجا باشند؟ آیا فقط راهپیمایی‌های نمایشی برای كسب وجهه احترام به دموكراسی است كه در برخی كشورها مشكل ندارد و تا كار به اعتراض به سیاست‌های كلان و تبعیض‌های نژادی و محرومیت‌های بخش عمده‌ای از قشر مستضعف جامعه برسد باید به سرعت نقاب طرفداری از دموكراسی را كنار گذاشت و با بدترین شكل ممكن با معترضین برخورد كرد؟ آیا طبقات محروم ملت‌ها حق دارند بپرسند با پایان گرفتن ظاهری دوران قرون وسطی در قرن 21چرا باید شاهد برپایی مراسم ازدواج‌هایی باشند كه با حمایت و پشتیبانی رسمی مادی و رسانه‌ای حكومت حتی بی پرده‌تر از قرون وسطی به خاطر روابط خویشاوندی و نسبی با اشخاصی چون ملكه در اوج فشارهای اقتصادی و طرح‌های ریاضتی ناشی از سیاست‌های غلط آمریكا آن همه هزینه‌های گزاف برگرده مستضعفین و محرومین جامعه تحمیل می‌كنند؟

سركار خانم جین ماریوت
حال اگر این چنین سؤال‌هایی برای طبقات مستضعف در منطقه خاورمیانه رخ بدهد عادلانه است كه صاحبان رسانه و كدخدایان نظام بین‌الملل با اندكی تأخیر و جدی شدن خواسته‌های مردم نامش را اعتراض بگذارند و همین اعتراضات در انگلیس و برخی كشورهای اروپایی و كشورهای همسو با منافع آنها از جمله بحرین و عربستان با پیچیده‌ترین ابزارهای رسانه‌ای مدرن، مردم را سانسور، تحقیر و سركوب كنند و آنها را اراذل و اوباش بنامند؟ تا جایی كه دولت انگلیس رسماً مردم محروم معترض جامعه خویش را تهدید كند و با صراحت تمام نه تنها با پلیس و حضور ارتش و سگ‌های وحشی به استقبال معترضین برود بلكه از فراخواندن فرماندهان پلیس‌های آمریكایی نیز برای سركوب نارضایتی‌های مردم كشور خویش ابایی نداشته باشد و تلاش كند تا با برپایی دادگاه‌ها و محاكمات چند روزی صدای اعتراض به عجز توان لیبرال دموكراسی در اداره جوامع را به خاموشی بسپرد.

البته جناب كاردار محترم، خوب می‌دانند چالشی كه نظام لیبرال دموكراسی با آن دست به گریبان است امروز دیگر محصور در انگلیس و لندن و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن در خلیج فارس نمانده و طوفان اعتراضات تمامی كشورهای اروپایی از شرق تا غرب و از شمال به جنوب از یونان تا اسپانیا و پرتغال و بسیاری از دیگر كشورها را نیز در نور دیده است. در آن سو حتی در ایالات متحده آمریكا نیز صدای اعتراض در تگزاس و تنیسی و ویسكانسین رفته رفته بالا گرفته و همگان با قطع امید از ساختارهای حزبی دوگانه و بازی دادن‌های چند ساله، مردم منتظر نسخه‌ای جایگزین برای حل تمامی مشكلات و آلام بشری است.

اگر چه اكنون پس از دوران استعمار حتی در میان استعمارگرترین كشورها نیز كمتر دولتی هست كه داعیه دموكراسی و دفاع از حقوق بشر را نداشته باشد ولی حرف‌ها و دغدغه‌هایتان در مورد حقوق بشر و حق اعتراض هم بسیار جالب بود و هم بسیار خواندنی و البته قدری هم قابل تأمل. به خصوص با مشاهده آنچه اكنون در فضای داخلی كشورتان جاری است.

قطعاً شما می‌دانید دعوت به رعایت حقوق بشر در برابر مدعیان حقوق بشر صرفاً دعوت به پایبندی به عهدنامه‌ای است كه خود در آن بشر و حقوقش را تعریف كرده و دیگران را ملتزم به رعایت آن دانسته‌اید. تلاشی است برای اثبات ناكارآمدی متن واحدی كه باتعریف ناقص از بشر و مخالف فطرت انسان به راحتی دست آویزی قرار گرفت برای محكوم كردن تمام كشورهای مخالف منافع مدعیان حقوق بشر و همیشه بهترین بهانه است برای حمله و لشكر كشی و به خاك و خون كشیدن هزاران فرد از افراد بشر. و گرنه حتما می‌دانید تعریفی كه از بشر تك بعدی در منشور حقوق بشر ارائه شده در قیاس با متون دینی مسلمانان و جایگاه كرامت انسان و تعریف عمیق بشر و نیازها و حقوق وی در قرآن صرفا قطره‌ای است در برابر دریا كه امید است بعدا فضایی فراهم شود كه شما و افكار عمومی دنیا از سیطره مافیای رسانه‌های غول پیكر خارج شده و جرعه‌ای از معارف عمیق این آیین حیات بخش را بچشید.

فقط كافی است سری به معارف دین مبین اسلام و سفارش‌ها و توصیه‌های اكید در یك مورد مثلاً حقوق حیوانات بزنید تا به عمق ژرف این مكتب آزادی‌بخش نسبت به موجودات و بندگان خداوند پی برده و به ضعف و حقارت منشور حقوق بشر و تعریف نادرست از انسان و ابعاد وجودی آن پی ببرید و آن وقت قطعاً اگر به وجدان حقیقت‌طلب خویش رجوع كنید بیش از پیش به علل ناكارآمدی حقوق بشر رایج برای احقاق حقوق انسان و ناسازگاری آن با فطرت آدمی پی خواهید برد.

البته بدون شك قربانیان جنگ‌افروزی و جنگ‌طلبی ابر قدرت‌ها، از جنگ‌های جهانی گرفته تا قربانیان صبرا و شتیلا، قربانیان فاجعه قانا، قربانیان كشتار مسلمانان توسط صرب‌ها، قربانیان بمب‌های شیمیایی و فسفری در اقصی نقاط دنیا، بازماندگان معلولی كه پس از نسل‌ها همچنان با اختلالات جسمی و روحی به وجود می‌آیند، قربانیان هواپیمای مسافربری ایران، قربانیان فجایع عراق و افغانستان، قربانیان بمباران‌های هواپیماهای بدون سرنشین در پاكستان، آوارگان فلسطینی، انسان‌های محصور شده در نوار غزه و هزاران تن از مادران و كودكانی كه در هرجای دنیا هر روزه توسط توپ و تانك و موشكی كه شما و همپیمانانتان برای ترویج صلح و دموكراسی برایشان هدیه می‌برید از یكدیگر جدا می‌شوند و در عزای هم می‌نشینند معنای این ناكارآمدی و استفاده ابزاری از حقوق بشر را بیش از دیگران با گوشت و پوست و خون خویش لمس می‌كنند.

كاردار محترم سفارت انگلیس در تهران

در اغلب فجایعی كه در قرون اخیر برای مردم دنیا رخ داده حامیان كنونی حقوق بشر و قدرت‌های بین المللی همچون كشور متبوع حضرتعالی یا نقش محوری را ایفا می‌كرده‌اند یا حمایت پشت پرده داشته‌اند یا سكوت تأییدآمزشان ضمیمه اقدامات قدرت‌های دیگر شده است كه اگر بنا به نوشتن باشد حتماً شما كه از تاریخ اقدامات اسلاف و دولت كنونی‌تان آگاه‌ترید می‌دانید امكان نوشتن آن قطعاً در یك نامه با چندین پاسخ وجود نخواهد داشت و برخوردهای اخیر مدعیانی چون شما چند ماه پیش با دانشجویان معترض و این بار با مردمان محرومی كه اراذل و اوباش خواندیدشان تنها گوشه‌ای است از آن نقابی كه بارها در طول سالیان متمادی از صورت مدعیان حقوق بشر و دموكراسی در جهان كنار رفته است.

به وجود آمدن این روحیه گفت‌وگوی مستقیم و به این نتیجه رسیدن كه باید كرنش در برابر ملت‌های آزادیخواه را كنار گذاشت و در برابرشان پاسخ‌گو بود، خود بركتی است كه از ایستادگی ملت‌های مستضعف حاصل شده و شما حتماً در میان دیگر سفرای كشور انگلستان به خود می‌بالید كه نماینده دولت انگلستان در نقطه‌ای از دنیا هستید كه پیشگام آزادیخواهی و عدالت طلبی از سی و چند سال پیش بوده و هنوز پس از سال‌ها مشغول دست و پنجه نرم كردن با مدعیان دموكراسی و حقوق مردم است و دارد با تحریم‌های گسترده و تحمیل جنگ‌های هشت ساله و ترور نخبگان و سیاستمداران و دانشمندان علمی و ایجاد توطئه‌های داخلی و خارجی تاوان تلاش برای دست‌یابی به آزادی و عدالت را می‌دهد تا به ملت‌های محروم دنیا ثابت كند، می‌شود علی‌رغم تمامی فشارها و هجوم امكانات مادی و معنوی دنیای استكبار در برابر زورگویان و قلدر مآبان ایستاد و راه آزادی و پیشرفت و استقلال را بر محرومین آموخت و كمر خم نكرد.

دانشجویان انقلابی ایران همانگونه كه در دعوتنامه اول برای پاسخ‌گویی و حضورتان در مراسم تجمع اعتراض آمیز مقابل سفارتخانه نوشته‌اند كماكان معتقدند دیدار شما و نمایندگان كشورتان با فرزندان امام خمینی(ره) پیشگام آزادیخواهی و رهبر مستضعفین جهان در آستانه این تحولات تاریخی و به بحث گذاشتن هزاران سؤال موجود در سیاست‌های غلط شما و هم‌پیمانانتان بیش از همه موجب خیرات و بركات فراوان برای دولت انگلیس در جهت تحلیل بهتر قضایای منطقه و آشنایی با روح موج جدید آزادیخواهی و عدالت‌طلبی است كه در سراسر دنیا بوجود آمده است و امیدواریم هیچ‌گاه فراوان سؤالاتی كه در این نامه تنها به گوشه‌ای از آنها اشاره شد، بی پاسخ نماند.

در پایان برای آشنایی بیشترتان با محتواهای عمیق و كاربردی تعریف انسان در دین مبین اسلام و ارج نهادن به كرامت نوع بشر برای یك زندگی مسالمت آمیز و برابر در كنار یكدیگر و تعریف همه جانبه حقوق و ابعاد شخصیتی وی به رسم میهمان نوازی ایرانی‌ها یك جلد عهد‌نامه مالك اشتر "نامه 53 نهج البلاغه یادگار امام علی (علیه السلام)" را به همراه یك سری عكس از فجایعی كه بمب‌های فسفری برای كودكان در عراق و افغانستان آفریده است بعنوان ضمیمه‌نامه خدمتتان تقدیم می‌گردد.

اشتیاقتان برای ملاقات با فرندان انقلابی امام روح ا...(ره) ستودنی است
با تقدیم احترامات فائقه
هسته مركزی تجمع مقابل سفارت بریتانیا در تهران در حمایت از مستضعفین
26/05/1390

به گزارش فارس، چند روز پیش جین ماریوت كاردار سفارت انگلیس با انتشار نامه‌ای خطاب به دانشجویان مطالبی را در واكنش به درخواست آنان مبنی بر دعوت از وی برای حضور در تجمع دانشجویان مقابل سفارت این كشور ارائه كرده بود.

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

نصرت الله تاجیك، دیپلمات سابق ساكن انگلستان:

اعتراضات شورشی سازمان نیافته ای كه با استفاده از اطلاع رسانی از طریق شبكه های اجتماعی مجازی در هفته گذشته در انگلیس رخ داد، پیام مهمی برای جهانیان دارد. در كشوری كه سابقه مدیدی در اجرای دموكراسی پارلمانی در جهان دارد، یك حكومت مشروطه سلطنتی به مدت چندین قرن بر آن حاكم است و از جهت سیاسی و اجتماعی هزینه های فراوانی برای آموزش جامعه، تولید خوراك فكری و اطلاع رسانی در تمامی زمینه ها می كند تا بتواند جامعه را هدایت و كنترل كرده و سوپاپ اطمینانی باشد برای مدیریت جامعه.

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

نمی توان این بحران را  ساده تلقی كرد و به دست فراموشی سپرد. اما از منظر سیاسی - اجتماعی این ادعای نخست وزیر انگلیس كه این حركت را ناشی از فعالیت صرف گروههای تبهكار دانسته نیز دور از واقعیت است. برای ریشه یابی بحران و اعتراضات اخیر انگلیس لازم است یك دهه به عقب برگشت. در دورانی كه تونی بلر، رهبر حزب كارگر و نخست وزیر انگلیس با همراهی كامل و بی چون و چرا با سیاستهای نو محافظه كاران آمریكائی روندی را در این كشور آغاز نمود كه با سنتهای محافظه كارانه و حركت با حزم و احتیاط و دراز مدت جامعه انگلیسی همخوانی نداشت.

 درگیر شدن در یك حجم وسیع در مسائل جهانی با دورانی كه نومحافظه كاران آمریكائی برای جهان رقم زده بودند و همراهی با آمریكا و مخصوصا" در حمله به عراق و افغانستان، تحمیل هزینه كمرشكن به اقتصاد نه چندان شكوفای انگلیس، مشكلات این كشور را روز به روز افزونتر نمود. ولی مهمتر از هزینه اقتصادی هم آثار تخریبی جنگی بی فایده و غیر ضروری از جهت جامعه و نیز غفلت از مدیریت اجتماعی و مشغولیت بیش از حد به سیاست خارجی در لشگركشی به افغانستان، عراق و نهایتا به لیبی است.

در كشوری همچون انگلیس كه تحزب در آن ریشه گرفته و تمامی كانالهای لازم سیاسی اجتماعی تعبیه شده است تا عكس العملهای اجتماعی از طریق سیستم طراحی شده سیاسی این كشور صورت پذیرد، وقوع چنین شورش و اعتراضی خیلی مهم است و پیام خاص خود را دارد. حتی نسبت دادن این اعتراضات به شورش گروههای تبهكار خیلی بهتر است تا اینكه این شورش غیر سازمان یافته باشد. بررسی و نحوه مقابله و جلوگیری هر پدیده شناخته شده خیلی راحت تر است تا برخورد با یك حركت سازمان نیافته. ولی جامعه انگلیس با مشكلات عدیده ای رودرروست و احتمالا" به سمت بدتر شدن نیز پیش می رود.

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

سیاستهای اقتصادی اجرا شده حزب كارگر در این سالها، ورود به خصوصی سازی و اجرای تئوریهای سرمایه داری، دور شدن از صنعت و تولید و ورود به بخش خدمات مالی در تقسیم بندی نظام كنونی جهان هم از جهت اقتصادی مشكلاتی را برای جامعه انگلیس فراهم كرد و هم اجتماعی.

در قسمت اخیر بیكار شدن كارگران و تعطیل شدن نسبی كار، حرفه و صنعت  و تغییرات و توسعه فن آوری، عدم نیاز به میزان نیروی كار قبلی و تغییراتی كه در نسل و فرهنگ كنونی دنیا اتفاق افتاد،  جمعیت جوان این كشور را بسیار اسیب پذیر نموده است. در این روند باید به مشكلات سیستم آموزشی این كشور كه ناكارآمد و محل تبدیل جوانان این كشور به انسانهایی با سطح بسیار نازل انتظارات تبدیل شده است نیز اشاره نمود.  خراب شدن اقتصاد آمریكا هم در این دوران به دلیل تحمیل هزینه سنگین این لشگر كشیهای بی ثمر به صورت مستقیم به دلیل ارتباط نزدیك بازارهای مالی دو كشور و هم غیر مستقیم از طریق خراب شدن اقتصاد جهانی كه به دلار وابستگی زیادی دارد به حاد شدن این اوضاع كمك كرد.

شرایطی كه دولتهای آمریكا و انگلیس دنیای كنونی را به این مرحله به غایت خطرناك رسانده اند، بیشتر باید مورد توجه محافل سیاسی در دنیا قرار بگیرد. آخرین نمونه موجود حمله به لیبی است كه میتواند آتش آن را به جاهای دیگر نیز بكشاند. آمریكا بدون اخذ مجوز كنگره و ناتو نیز با مصوبه ای مبهم از شورای امنیت سازمان ملل دست به این اقدام زده اند و هزینه كنونی چنین جنگی نیز از جیب مالیات دهندگان پرداخت و نهایتا" فشار آن بر روی دوش مردم و باعث پیچیده شدن اوضاع سیاسی و اقتصادی جهان خواهد شد. این نكته ای است كه جمهوری اسلامی ایران می تواند در رسانه ها و مجامع بین المللی دنبال كند. نكته مهمی كه باید توجه كرد، این كه باور كنیم در این دنیای كنونی همه مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هم پیوسته اند و این اتفاقی كه در انگلیس افتاده می تواند در هر نقطه دیگر جهان تكرار شود. مدیریت چنین بحرانهائی و اثراتی كه بر سایر كشورها دارد ایجاب میكند این دولتها نه تنها در برابر مردم خود بلكه جامعه جهانی پاسخگو باشند.

تاوان تغییری كه وعده داده شد اما اتفاق نیفتاد

از مهمترین زمینه هائی كه باراك اوباما و دیوید كامرون با شعار تغییر جانشین دولتهای قبلی خود شدند ولی دنیا شاهد تغییر چندانی در سیاست داخلی و خارجی آنها نبوده است. به دلیل نفوذ این دو كشور بر مجامع جهانی و اثری كه بر بازار مالی جهان دارند كه بر سایر كشورها و مخصوصا" كشورهائی كه اقتصاد آنها بر مدار منابع معدنی می چرخد نیز اثر میگذارد روسای این دو كشور در هر مقطعی مسئول بوجود آوردن این شرایط بحرانی و شكننده كنونی دنیا هستند. باید با یك سیاست خارجی فعال و دست گذاشتن صحیح روی نقاط  مهم و واقعی این مشكلاتی كه آمریكا و انگلیس برای ملتهای خود ودنیا ایجاد كرده اند، دنیا و افكار عمومی  را هشیار نمود. دنیا شرایط حساسی را طی میكند و هر اقدام غیر مسئولانه میتواند عواقب وخیمی برای مردم دنیا داشته باشد و گویی جهانیان نباید هزینه سوء مدیریت چنین دولتهائی را پرداخت كنند!

طرح/ انقلاب فقرا علیه سلطنت

بازداشت مردی كه قصد ساماندهی یك تجمع "آب پاشی" داشت؛ البته در انگلیس!

نیویورك تایمز نوشت: تحمل پایین پلیس در مقابل جرم ها  در انگلیس، مطمئنا پلیس امنیت اخلاقی ایران و حاكمان مصر را تحت تاثیر قرار می دهد. ماموران پلیس انگلیس اعلام كردند كه آنها مردی را به دلیل ارسال پیامك به مردم برای شركت در یك برنامه "اب پاشی" بازداشت كرده اند.

به گزارش انتخاب، بر اساس بیانه ای كه در وب سایت نیروی پلیس "اسكس" منتشر شده است ، یك مرد 20 ساله به اتهام ارسال پیامك از یك "بلك بری" به دلیل تشویق مردم برای شركت در یك برنامه آب پاشی بازداشت شده است.

به نوشته نیویورك تایمز، او از سوی پلیس، متهم به تدارك دیدن یك اقدام خلاف قانون شده است.

این مرد در استانه برگزاری دادگاه در روز اول سپتامبر با گذاشتن وثیقه ازاد شده است.

در این بیانیه پلیس امده است كه نیروهای پلیس قول می دهند كه رویكردی محكم نسبت به افرادی داشته باشند كه با استفاده از شبكه های اجتماعی قصد ایجاد شایعات ساختگی دارند!

پس از اینكه نیروی پلیس، این خبر را در توییتر گذاشت، برخی از كاربران توییتر پرسیدند كه ایا این بیانیه شوخی است یا نه؟

این نظرات باعث شد كه پلیس پیغامی دیگر منتشر كند كه در آن توضیح داد كه بازداشت این فرد برای جلوگیری از یك تجمع اب پاشی بوده است!

این رفتارها در انگلیس به دنبال اقدام ارتش دولت موقت مصر برای محاكمه وبلاگ نویسان به جرم توهین به ارتش در فیس بوك و توییتر است. 

به نوشته نیویورك تایمز، همچنین در اوایل این ماه، مسئولان در دو شهر ایران چندین نفر را به دلیل تجمع برای اب پاشی كه در فیس بوك سازماندهی شده بود بازداشت كرده بودند.

پیش از این، روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به خبر بازداشت جوانان در ایران توسط پلیس به جرم حضور در یك برنامه آب پاشی نوشته بود: آیا در گرمای 40 درجه ایران، راه دیگری برای تفریح و خنك ماندن وجود دارد؟! 

البته این روزنامه، هنوز به واكنش پلیس كشور خود به این خبر، واكنشی نشان نداده است.

از شترسواری در قاهره تا حمله سگ‌ها به معترضان در لندن + فیلم

انگلیس در حالی بسیاری از كشور‌های جهان را به نقض حقوق‌بشر متهم می‌كند كه در ناآرامی‌های اخیر این كشور، پلیس با استفاده از "سگ "‌ و "اسب " اعترض‌های مردمی را سركوب می‌كرد.
در حالی كه پلیس انگلیس سعی می‌كرد تا با استفاده از رسانه‌های دولتی خود از جمله "بی‌بی‌سی " وجهه‌ای آرام و بدون خشونت از خود به نمایش گذارد، اما تصاویر استفاده از سگ‌های آموزش دیده و اسب‌های زین شده برای بازداشت، دستگیری و سركوب معترضان، پرده از نقاب این مدعی دموكراسی و حقوق بشری كنار زد. 
همانگونه كه رژیم مخلوع حسنی مبارك برای كنترل اوضاع و سركوب مخالفان و معترضان در قاهره از شتر استفاده می‌كرد، پلیس انگلیس نیز با استفاده از سگ‌های وحشی و آزاد گذاشتن آنها در بین معترضان قصد داشت این اعتراض‌ها را سركوب كند. 
تصاویر ارسال‌شده بر روی اینترنت نشان می‌دهد، دست و پای معترضانی كه از سوی سگ‌های پلیس مورد هجوم قرار گرفتند، به شدت آسیب دیده و تكه‌های از گوشت بدن آنها بر اثر گاز سگ‌های وحشی كنده شده است. 
هجوم سگ‌های پلیس انگلیس در حالی صورت گرفت كه بر اساس قوانین بین‌المللی ایجاد رعب و وحشت بی‌اساس در بین شهروندان معترض كه به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرات می‌كنند، ممنوع اعلام شده است. 
"بشار جعفری " نماینده سوریه در سازمان ملل پس از پایان نشست شورای امنیت درباره اوضاع این كشور گفت: سوریه رفتار متناقض دولت‌های غربی در پذیرش سركوب معترضان انگلیسی و اوباش‌خواندن آنها را محكوم می‌كند. 
نماینده سوریه در سازمان ملل تصریح كرد دولت‌های غربی به ما اجازه‌ نمی‌دهند از واژگان مشابه برای گروه‌های مسلح و تروریستی در سوریه استفاده كنیم. این یك سیاست ریاكارانه و استكباری است. 
"ولینگتون گادزیكوا " یك كارشناس آفریقایی گفت: تاریخ نقض حقوق بشر انگلیس به دوران‌ ‌های قبل بازمی‌گردد، زمانی كه این كشور سیاست‌های استعماری خود را در جهان پیاده می‌كرد. 
وی تصریح كرد با این اوضاع در انگلیس بسیار مسخره است كه دیوید كامرون، كشور‌های دیگر را به دلیل نقض حقوق بشر محكوم می‌كند. 
"الكساندر روسرو " یك تحلیلگر مسائل سیاسی در اینباره تصریح كرد: ناآرامی‌های اخیر در انگلیس این فرصت را برای آفریقایی‌ها به وجود آورد تا به ماهیت حقیقی كشور‌های غربی پی ببرند. آنها نباید اجازه دهند انگلیس به عنوان یك پلیس جهانی ایفای نقش كند. 
شبكه تلویزیونی دولتی انگلیس "بی‌بی‌سی " كه در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال 88، آشوبگران را جمعی افراد "فرهیخته " می‌نامید، معترضان انگلیسی را جمعی اوباش و غارتگر معرفی كرد. 
این در حالی است كه "دیوید كامرون " نخست وزیر انگلیس، ناآرامی‌های اخیر این كشور را به دست عده‌ای اراذل و اوباشی می‌داند كه با استفاده از فرصت موجود مغازه‌های و فروشگاه‌های تجاری را غارت می‌كنند. 
وی نگرانی برخی كشور‌های از نقض حقوق بشر را بی‌مورد خوانده و تصرح كرد كه پلیس این كشور بر شدت خشونت‌های خود علیه معترضان خواهد افزود و سیاست "عدم شكیبیایی " را با نمونه‌برداری از مدل آمریكایی آن اعمال خواهد كرد. 
كامرون به پلیس انگلیس اجازه داد تا از هر ابزاری برای سركوب اعتراضات مردمی از جمله ماشین‌های آب‌پاش و گلوله ‌های پلاستیكی استفاده كنند كه به عقیده كارشناسان این امر می‌تواند بر شدت ناآرامی‌های و اعترضات خیابانی بیافزاید. 
در همین راستا بسیاری از كشور‌های جهان از جمله ایران، سوریه و زیمبابوه نقض حقوق بشر در انگلیس را محكوم كرده و از سازمان ملل خواستند تا تحقیقات درباره موارد نقض حقوق بشر در این كشور را بررسی كند. 
بنا بر آمارهای رسمی پلیس انگلیس تا بیش از 3 هزار نفر از معترضان را بازداشت كرده است. این اعتراضات در لندن و شهرهای اطراف آن 5 نفر در خشونتهای پلیس علیه معترضان كشته شده اند. 
این در حالی است كه پلیس این كشور در جدیدترین اقدام خود تلویزیونهای سیاری را به كار گرفته كه تصاویر معترضان را برای مردم به نمایش می گذارند. 
پلیس امیدوار است بتواند با این روش شمار بیشتری از معترضان را شناسایی و دستگیر كند. پلیس انگلیس مدعی شده با كمك این روش موفق به دریافت اطلاعات از شهروندان برای دستگیری 500 نفر شده است.

[http://www.aparat.com/v/b3df435f52be5287d9ace3b28e2dcac931775]

وقتی جوانان انگلیسی دیوید کامرون را "هو" کردند

همزمان با طرح محروم کردن معترضین از حقوق شهروندی رخ داد

نوجوانان انگلیسی روز گذشته در جریان سخنرانی دیوید کامرون نخست‌وزیر این کشور در باشگاه جوانان شهر "ویتلی" درباره نا‌آرامی‌های اخیر، وی را "هو" کردند.

به گزارش رجانیوز، کامرون دیروز علت وقوع اعتراض‌های اخیر در این کشور را که به درگیری گسترده مردم با پلیس در چندین روز متوالی کشیده شد، "فروپاشی اخلاقی جوانان" عنوان کرد و پدران و مادران انگلیسی را به دلیل تربیت نكردن صحیح فرزندان‌شان که موجب بروز این حوادث شده، به باد انتقاد گرفت.

در میانه سخنان نخست‌وزیر هنگامی که او انگشت اتهام را به سمت جوانان و نوجوانان این کشور گرفت، نوجوانان انگلیسی ضمن هو کردن دیوید کامرون، کاهش هزینه‌های اجتماعی، نابرابری و افزایش هزینه‌های آموزشی را از مشکلات اساسی این کشور توصیف کردند که سبب اعتراض‌های دامنه‌دار مردمی شده است.

یکی از این نوجوانان، "جیک پارکینسون" ۱۷ ساله بود که با فریاد از علاقه خود به رفتن دانشگاه می‌گفت؛ علاقه‌ای که به دلیل ناتوانی مالی خانواده او تبدیل به یک رویای شیرین شده است. جیک همچنین سیاست‌های دولت بریتانیا در سال‌های اخیر را موجب افزایش فاصله طبقاتی می‌داند تا جایی که فقیران هر روز فقیر‌تر و ثروتمندان هر روز ثروتمند‌تر شده‌اند.

اما واکنش کامرون به این اعتراض هم جالب بود. او در میان هو کردن‌های نوجوانان درحالی که برخی از حاضران، سخنان او را به تمسخر گرفتند، در میان فریاد‌ها و سوت ممتد، محل سخنرانی را ترک کرد.

این ادعا درحالی از سوی نخست‌وزیر بریتانیا مطرح شده که آسوشیتدپرس سال گذشته در جریان انتخابات مجلس، از نارضایتی انگلیسی ها از انتخابات خبر داد و نوشت در منطقه هاکنی که اکنون نیز اعتراض‌ها در آن رخ داده، پلیس با ده ها انگلیسی که به اخراج خود از حوزه رأی گیری اعتراض داشتند، مواجه شده است.

اما آنچه در انتخابات انگلیس مهم‌تر است، حرکت آرایش سیاسی انگلیس به سمت یک نظام تک حزبی است. در انگلیس به رغم رقابت های اسمی حزب کارگر و محافظه کاران، هیچ تفاوت عمده ای در نظرات اقتصادی و سیاست خارجی میان دو قطب اصلی انتخابات انگلیس وجود ندارد.

به همین دلیل، با وجود عملکرد ضعیف حزب کارگر در 13 سال حضور در رأس قدرت در حالی که تحلیل‌گران گمان می كردند محافظه کاران به‌راحتی پیروز انتخابات خواهند بود، نتایج نشان داد هیچ یک از دو حزب اصلی اکثریت پارلمان را در اختیار ندارند.

در این شرایط، وقوع اعتراض‌ها و طغیان های گسترده اجتماعی در انگلستان نشانه ای از انسداد سیاسی در بریتانیاست. حداقل طبقه ای از جامعه انگلستان در شرایطی که صدایشان به جایی نمی رسد، ناامید از دموکراسی انگلیسی راه حل تحقق مطالبات خود را در نافرمانی های اجتماعی می یابند.

نکته ای که در لابه‌لای مصاحبه های شبکه یورونیوز با ساکنان لندن هم آمده بود، به‌طوری كه مصاحبه شونده که یورونیوز از او به عنوان یکی از مسئولان سابق شهرلندن یاد کرده بود، گفت كه «وقتی مردم می بینند که عدالت اجرا نمی شود باید منتظر واکنش های ناشی از عصبانیت آنها بود، اگر به مردم در شرایط عادی گوش نکنید آنها سعی خواهند کرد صدایشان را به گوش شما برسانند. شاید شما دوست نداشته باشید صدای آنها را بشنوید اما به هر شکل ممکن صدای آنها شنیده خواهد شد.»

گفتنی است پس از این سخنرانی دیوید کامرون، دولت انگلیس از تایید طرحی خبر داد که مطابق آن هر کدام از افرادی که در جریان اعتراضات مردمی در برخی شهرهای این کشور حضور داشته‌اند، از حقوق اجتماعی و شهروندی نظیر خانه‌های دولتی محروم خواهند شد؛ رویکردی که در راستای ترساندن معترضان از ادامه تجمعات ضددولتی در انگلستان صورت می‌گیرد.

نگاهی به ریشه‌های بحران در انگلیس

وقتی ملکه ویکتوریا به کنایه از وسعت مستعمراتش، فریاد می‌زد «آفتاب هیچ‌گاه در بریتانیا غروب نخواهد کرد.» کسی پیش‌بینی نمی‌کرد کم‌تر از دو قرن بعد، دامنه‌ی اضمحلال امپراتوری روباه پیر به جایی برسد که زبانه‌های آتش خشم مردم ستم‌دیده تا قلب لندن پیش رود و طنین فریادهای «الیزابت برو» میراث خانواده‌ی سلطنتی را این چنین به سخره بگیرد...

حوادث اخیر لندن هر چند در ظاهر به بهانه‌ی قتل یک جوان سیاه پوست به دست پلیس آغاز شد، اما ماهیترویدادهایپس از آن نشان از خشم فروخفته‌ای است که سال‌ها بسان آتش زیر خاکستر چشم به راه زبانه کشیدن بوده است. در این میان عملکرد دولت «دیوید کامرون» و اتخاذ سیاست مشت آهنین در برابر معترضان نیز موجب تشدید بحران گردید و موج اعتراض‌ها به سراسر لندن و چند شهر دیگر انگلستان سرایت کرد. کامرون معترضان را عده‌ای اراذل و اوباش خواند که هدفشان غارت و دزدی است و با این توجیه تظاهر کنندگان را به سرکوب بیش‌تر تهدید کرد. در ادامه با لغو مرخصی‌ها، فراخواندن ده‌ها هزار پلیس تازه نفس از سراسر کشور و گمانه زنی در مورد استقرار ارتش، لندن چهره‌ی یک منطقه‌ی جنگی تمام عیار به خود گرفت.

ادامه مطلب

بی پایانی تاریخ!

هنوز پنج ماه از برگزاری ازدواج اشرافی و مجلل «پرنس ویلیام» و رژه کمدی ـ تراژیک کالسکه حامل این عروس و داماد در خیابان های لندن نگذشته بود که «الیور تویست» های فقیر «چارلز دیکنز» با حضور شهرآشوبانه شان در خیابان های لندن، فخر فروشی اشرافیت معوج و ابلهانه باکینگهام به جهان را به دیوار کوبیدند.

همه حرف این «الیور تویست»ها مطالبه «کاسه آشی» بیشتر از جیره تخصیصی شان از یتیم خانه لیبرال دمکراسی آقای «بامبل» بود! هر چند بهای این زیاده خواهی ضرب و شتمی سنگین از جانب «عمو بامبل» باشد!

درد و رنج غالب این جوانان دل آزردگی (Resentment) است.
ویژگی برجسته یک «دل آزرده» قبل از از آنکه نارضایتی از نوع  و شیوه حکومت اش باشد، نارضایتی اش از وضعیت وجودی و وضعیت موجود خودش می باشد. چنین فردی نسبت به «آینده خود» و «بی آیندگی خود» بشدت مایوس و سرخورده است.
به تعبیر «نیچه» یک انسان دل آزرده از وضع حقارت آمیز خود و زبونی اش دل آزرده است و توان آن را ندارد تا با تکیه بر داشته های هویتی اش از «خودش» دفاع کند، لذا به کینه توزی و انتقام می گراید.
اوباشگری، وندالیزم و هولیگانیزم، واکنش طبیعی چنین جوانان دل آزرده ای است که جامعه آنها را فراموش کرده و زمانی که نیاز به توجه و راهنمائی داشته اند به کمکش نیآمده اند. نتیجه قهری چنین بی التفاتی آن است که این نوجوان و جوان تدریجاً با تلقی تنهائی و فراموش شدگی و بی اهمیتی اش در  جامعه، مبتلا به سندروم بیگانگی نسبت به جامعه می شود. طبعاً جوانی که مبتلا به بی حسی و بی تعلقی به اجتماع است اکنون چون خودش هیچ چیز ندارد، دیگر هیچ چیز این جامعه را نیز متعلق به خود نمی داند.
فرآیند چنین روانگردانی به آنجا ختم خواهد شد که این جوان از تمامی داشته های جامعه از جمله نظم آن جامعه متنفر شده و بمنظور تشفی خاطر خود مترصد آن است تا از هر فرصتی جهت تخریب آن نظمی که کمترین توجه را به او ندارد، بهره ببرد.
هر چند «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان در نامگذاری جوانان پرخاشگر خیابان های لندن از واژه «آشوبگران و غارتگران» بهره برد. اما این بمعنای مخدوش کردن صورت قضیه است چنانچه آن شهرآشوبان را ساده انگارانه منتسب به صفات رذیله و متهم به اراذل و اوباش و آشوبگری و هرج و مرج طلبی کنند.
بقول آمریکائی ها:
«همه» را برای مدتی «محدود» می توان فریب داد. همچنانکه می توان برای «همیشه» تعدادی «محدود» را فریب داد. اما قطعاً نمی توان «همه» را برای «همیشه» فریب داد!
مگر آنکه دولتمردان انگلیسی مصصم باشند تا «خود» را برای «همیشه» فریب دهند!
آقای کامرون چنانچه ارزنی درایت داشته باشد باید به فراست دریابد که اینک وقت آن رسیده تا همچون آقای «براون» اقدام به پسرخواندگی «الیور تویست» های انگلستان کند. در غیر این صورت چاره ای ندارد تا به لوازم طبیعی «بی پایانی تاریخی» جنگی تن دهند که سالها پیش بنیان گذار جمهوری اسلامی از آن تحت عنوان جنگ «فقر و غنا» نام برد که اینک با عناوین حق و باطل و استضعاف و استکبار و پابرهنه ها و مرفهین بی درد آغاز شده.
جنگی که در یک سوی آن آریستوکراسی معوج کاخ باکینگهام و برگزاری مراسم تجملی از نوع ازدواج پرنس ویلیام خواهد بود و سوی دیگرش پنجه بر چهره این اشرافیت کشیدن توسط «الیور تویست» هائی است که مطابق پیش بینی مارکس دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند.


Endless History
Less than 5 months after the lavish wedding of Prince William and Kate Middleton and the farcical parade of the newly-weds in the streets of London, the British people have poured into the streets, rising up against the senseless arrogance of Buckingham Palace. These are the Dickensian “Oliver Twists” who are asking for a little bit more of their “ration” from Mr. Bumble’s liberal-democratic orphanage, even if they have to pay the price by getting beaten up by “Uncle Bumble”!
What is plaguing most of these young rebels is indignation and resentment?
An “indignant” person is dissatisfied with his status quo rather than the government. Such a person is extremely disappointed in his future or in another word “lack of a future”.
Nietzsche believes that a resentful person is unhappy with his contemptuous and lowly life and has no power to defend himself by relying on his identity and as such embarks upon vengeance and revenge.
Vandalism and hooliganism is the natural reaction of such indignant youth who have been forgotten by the society and who have not received any help from the society when they needed it. The result is that the youth gradually feel ostracized, forgotten, and unimportant and ultimately face alienation.  Naturally a young person who feels that he does not belong to the society will feel that the society does not belong to him either, thus losing any sense of belonging.
Ultimately, the youth will resent anything related to the society, including its order, and to please themselves they will wait to seize any opportunity to destroy the ruling system that ignores them.
British Prime Minister David Cameron has labeled the protesters “rioters and looters” but such labeling does not help resolve the issue. It is basically simplistic to call the protesters vandals and looters engaged in rioting and anarchy.
The Americans have a saying to the effect that you can deceive everyone for a limited time just as you can deceive a limited number of people forever. But you cannot deceive everyone forever!
Are the British statesmen bent on deceiving themselves forever?!?!
If Mr. Cameron is smart enough, he should realize that it is time for him to follow “Mr. Brown’s” suite and adopt all British “Oliver Twists”; otherwise, he will have to succumb to historical endlessness of a war which the founder of the Islamic Republic of Iran referred to, years ago, as the war between the rich and the poor, a war that has already started as the war between right and wrong, the oppressed and the arrogant, and the rich and the poor, a war between the ridiculous Buckingham Palace aristocracy and the “Oliver Twists” who, as foreseen by Marx, no longer have anything to lose.

رفتار وحشیانه با هفت جوان و نوجوان در منچستر

به گزارش جهان به نقل از دیلی‌میل، افسران مسلح پلیس بریتانیا در برابر چشمان حیرت‌زده مغازه‌داران منطقه‌ای در شهر منچستر، ۷ جوان و نوجوان را كه افراد یازده ساله در بین آنها بودند را مجبور به دراز كشیدن بر روی آسفالت خیابان به شكل اسرای جنگی كردند.

در یكی از تصاویر، یك افسر پلیس اسلحه خود را به سمت سر یك نوجوان نشانه رفته است. فرماندهی پلیس منچستر در ادعایی مسخره ضمن بی‌ربط دانستن عملیات پلیس به اعتراضات مردمی بریتانیا و معمولی خواندن این اتفاق مدعی شده است كه افسر پلیس تنها اسلحه را در دست نگاه داشته و به هیچ وجه به سمت كسی آن را نشانه نرفته است!


مغازه‌داران منطقه گفته‌اند كه این نوجوانان برای حدود ۱۵ دقیقه به همان شكل بر روی زمین خفته بودند و پلیس نیز در این حین مشغول بازرسی كیف‌های آنها بود. روزنامه دیلی‌میل این اقدام پلیس را ناشی از تحمل در حد صفر دانسته است.


شهرهای انگلیس پس از كشته شدن یك مرد ۲۹ ساله سیاهپوست كه پدر چهار فرزند بود، شاهد طغیان عمومی مردم و بالاخص زنان و مردان فقیر شهرهای مختلف این كشور از جمله لندن، منچستر و بیرمنگام بود. در پی این شورش رسانه‌های غربی تلاش كردند معترضین را گروهی غارتگر جلوه دهند.

پلیس بریتانیا در سركوب معترضین با استفاده از سگ و خودروی زرهی، عده‌ای را مجروح ساخت و عده كثیری نیز در این عملیات سركوب دستگیر شدند. پیش‌تر از آوردن ارتش به خیابان‌ها برای جلوگیری از خشونت‌ها نیز سخن به میان آمده بود.

تصاویر لندن قبل و پس از درگیریها

ادامه مطلب

کاریکاتور/ نگرانی‌های نخست وزیر انگلیس!

همه تقصیرها بر گردن والدین انگلیسی است كه فرزندانشان را تربیت نكرده‌اند

رئیس مجموعه عربی حزب كارگر انگلیس با بیان اینكه ما معتقدیم كه برخورد بایستی با شدت و قاطعیت صورت بگیرد گفت: همه تقصیرها بر گردن والدین انگلیسی است كه فرزندانشان را تربیت نكرده‌اند.

"عطا الله سعید " رئیس انجمن عرب‌های انگلیس و رئیس مجموعه عربی حزب كارگر این كشور در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل فارس با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی كابینه "دیوید كامرون " گفت: هر چند انتقاداتی به حزب رقیب داریم ولی معتقدیم تحولات اخیر كه توسط عده‌ای از جوانان صورت می‌گیرد؛ بایستی پلیس اقدامات لازم را انجام داده و این افراد باید محاكمه شوند.

* تظاهرات و تحولات اخیر را غیر منطقی می‌دانیم

وی با بیان اینكه از سیاست‌ ریاضت اقتصادی كامرون و كاهش بودجه انتقاداتی دارم، تاكید كرد كه به رغم همه انتقاداتی كه از حزب رقیب داریم ولی تظاهرات و تحولات اخیر را بر نمی‌تابیم و آنها را غیر منطقی می‌دانیم.
رئیس انجمن عرب‌های انگلیس كه خود فلسطینی اصل بوده و پس از سال‌ها زندگی در بیروت به لندن مهاجرت می‌كند، تحولات اخیر انگلیس را غیر قانونی می‌نامد و محاكمه معترضان محروم انگلیسی كه از بیكاری و تبعیض نژادی رنج‌ها برده‌اند را خواستار شد.

* دموكراسی در انگلیس به معترضان آزادی اعتراض می‌دهد

وی با بیان اینكه دموكراسی در انگلیس به معترضان آزادی اعتراض می‌دهد؛ در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینكه سركوب تظاهرات اخیر با ادعاهای دولت لندن در تضاد است؛ گفت: اعتراضات باید مسالمت آمیز و از طریق مجاری قانونی صورت گیرند.
رئیس انجمن عرب‌های انگلیس با اشاره به نابسامانی‌های اقتصادی در كشورش خواستار تدوین برنامه فراگیری برای كاهش بدهی‌ها و آسان كردن اوضاع معیشتی مردم شد و عدم اهمیت دادن خانواده‌ها به ترتیب فرزندانشان و همچنین معضلات آموزش و بهداشت در انگلیس و مشكلات اقتصادی را باعث نارضایتی در بین مردم این كشور خواند و دولت را بر برطرف كردن این نارسایی‌ها دعوت كرد.

* درباره خونهای ریخته شده چیزی ندیده و نشنیده ام

سعید با چشم پوشی از شیوه‌های سركوب معترضان توسط نیروهای پلیس از جمله عبور از روی معترضان با اسب و عملیات سركوب شدید و ضرب و شتم معترضان، مدعی شد كه رفتار پلیس با تحولات اخیر خوب بوده است و گفت: ما معتقدیم كه برخورد بایستی با شدت و قاطعیت صورت بگیرد.
رئیس انجمن عرب‌های انگلیس در پاسخ به سؤالی درباره خون‌های ریخته شده در اعتراضات اخیر مدعی شد كه خود شخصا در یكی از مناطق اعتراضات زندگی می‌كند و هیچ گونه خونی كه از معترضان بچكد را ندیده و درباره آن چیزی نشنیده است.

*همه تقصیرها بر گردن والدین انگلیسی است كه فرزندانشان را تربیت نكرده‌اند

وی علت تحولات انگلیس و این تظاهرات را كوتاهی والدین انگلیسی در تربیت فرزندان خود خواند.

پاسخ کاردار سفارت انگلیس در تهران، به دانشجویان معترض

جین ماریوت كاردار سفارت انگلیس در ایران با ارسال نامه‌ای خطاب به مدیر عامل خبرگزاری فارس نسبت به نامه دانشجویان معترض به اقدامات دولت انگلستان در سركوب قیام محرومین این كشور كه خواستار حضور ماریوت در تجمع اعتراضی روز یكشنبه خود شده بودند، واكنش نشان داد.

جمعی از دانشجویان كشورمان روز شنبه با ارسال دعوت‌نامه‌ای به جین ماریوت، كاردار سفارت انگلیس در تهران، از وی خواستند تا در تجمع دانشجویان تهرانی كه روز یكشنبه مقابل سفارت انگلیس برگزار شد، حضور پیدا كرده و پاسخ‌گوی خشونت‌های رژیم‌ سلطنتی انگلیس باشد.

ماریوت در نامه خود به دانشجویان كه آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده و خواستار ارسال آن از این طریق به دانشجویان شده، آورده است:

به نمایندگان محترم سازمان‌های دانشجویی
از طریق آقای نظام‌الدین موسوی، مدیر محترم خبرگزاری فارس

با احترام
نامه سرگشاده شما خطاب به اینجانب كه در آن نگرانی‌هایی در رابطه با نحوه برخورد دولت بریتانیا در مورد آشوب‌های اخیر ابراز كرده‌اید را خوانده‌ام. نامه‌ای كه در روز پنجشنبه 20 مرداد ماه به جناب آقای رامین مهمان‌پرست ارسال داشته‌ام و در آن بسیاری از نگرانی‌های شما پاسخ داده شده است را ملاحظه كرده‌اید. یك نسخه از این نامه را جهت اطلاع شما به پیوست ایفاد می‌نمایم.

از نامه شما چنین استنباط می‌نمایم كه مایلید به منظور گفت‌وگو درباره یكسری از مسائل حقوق‌بشر با اینجانب ملاقات كنید. همچنین مسرور شده‌ام از اینكه ملاحظه می‌نمایم مسئله اعلامیه جهانی حقوق بشر و كاربرد آن را مطرح كرده‌اید. در حالی كه از حق شما جهت برگزاری اعتراض مسالمت‌آمیز در خارج از سفارت بریتانیا كاملاً حمایت و پشتیبانی می‌نمایم. گفت‌وگویی معقول به بهترین نحو نمی‌تواند در طی یك تظاهرات انجام شود.

اگرچه اینجانب مایلم با شما و نمایندگانتان جهت گفت‌وگو در مورد این مسائل ملاقات نمایم ترتیبات این ملاقات بر اساس تشریفات در ایران لازم است از طریق وزارت امور خارجه انجام شود.

با توجه به نگرانی‌های قابل تحسین شما در مورد حق آزادی بیان و حق آزادی اجتماعات، اینجانب همچنین اطمینان دارم كه مقامات ذیربط را ترغیب خواهید كرد تا حقوق مشابه‌ای برای كلیه دیگر تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران قائل شوند.

مشتاقانه منتظر ملاقات با شما می‌باشم
با تقدیم احترام
جین ماریوت

به گزارش فارس، ماریوت در نامه خود به دانشجویان از نامه ارسالی خود به رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان خبر داده و متن این نامه را نیز به پیوست آورده است.

ادامه مطلب

 
 • تعداد صفحات :6
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 

درباره وبلاگ

در نیمه مرداد 90 پلیس انگلیس در اقدامی وحشیانه و نژادپرستانه یک سیاه پوست به نام مارک داگان را به قتل رساند. و این بهانه ای شد برای فوران آتش خشم محرومین انگلیسی...

جستجو

لینکدونی

آخرین مطالب

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic