درباره اعتراضات در انگلیس
we are all Mark

موضوعات

بایگانی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

تدابیر پلیس لندن برای کنترل مراسم خاکسپاری مارک داگان

پنج هفته پس از کشته شدن مارک داگان به دست پلیس لندن که جرقه آغاز ناآرامی های اخیر در انگلیس به حساب آمد، انبوه نیروهای پلیس، در کلیسا و گورستانی که قرار است مراسم دفن وی برگزار شود، حضور دارند.

 

به گزارش واحد مرکزی خبر از لندن، فرمانده پلیس محله تاتنهام، دیشب به منزل والدین مارک داگان رفت و درباره چگونگی حفظ آرامش در مراسم تدفین داگان، با آنان گفتگو کرد.

داگان بعد از ظهر امروز در گورستانی در شمال لندن به خاک سپرده می شود و به گزارش رسانه های انگلیس، اگرچه قبلا گفته شده بود این مراسم به صورت خصوصی برگزار خواهد شد، صدها نفر از اعضای خانواده، دوستان و اهالی محله مقتول، در مراسم حضور دارند.

ناآرامی ها اخیر انگلیس که از لندن و با قتل داگان آغاز شد، به سرعت به دیگر نقاط کشور کشیده شد و ده ها میلیون پوند خسارت وارد و اعتبار این کشور را در جامعه جهانی، مخدوش کرد.

ماجرا از پنج شنبه سیزده مرداد آغاز شد که یک مرد 29 ساله سیاهپوست، به نام مارک داگان که پدر چهار فرزند بود، به دست پلیس لندن کشته شد.

مقتول به علت خرید و فروش مواد مخدر، قبلا مدتی در زندان بود و پلیس وی را یکی از اعضای باند مواد مخدر در محله می دانست.

نیروهای پلیس مدعی شدند از درون یک تاکسی که مقتول مسافرش بود، به سمت آنان تیراندازی و یک افسر نیز زخمی شده و پلیس ناچار برای دفاع از خود، به سمت تاکسی تیراندازی کرده است که به قتل مارک داگان منجر شد.

با گذشت زمان روشن شد که ماجرا، آن گونه که پلیس انگلیس مدعی است، نبوده است.

شاهد حاضر در صحنه به روزنامه ایوینینگ استاندارد گفت پلیس مارک داگان را روی زمین خوابانده و در حالی که به دست های وی دستبند زده بود، به او شلیک کرد. ادعای دیگر پلیس مبنی بر این که مقتول، ابتدا به طرف نیروهای پلیس شلیک و گلوله به دستگاه بی سیم نیز اصابت کرده بود، دروغ از آب در آمد.

کمیسیون مستقل بررسی شکایت ها علیه پلیس اعلام کرد شواهدی درباره تیراندازی مقتول به دست نیامد و گلوله موجود در بی سیم هم از اسلحه پلیس شلیک شده بود.

از آنجایی که اطلاعات کافی درباره علت قتل مارک داگان موجود نبود و پلیس نیز به پرسش های خانواده وی پاسخ نمی داد، دو روز بعد از مرگ مارک داگان، حدود دویست نفر از اعضای خانواده و دوستان مقتول، همسایگان و رهبران محلی با برپایی راه پیمایی اعتراضی آرامی در برابر پاسگاه پلیس محله تاتنهام لندن، خواهان رسیدگی عادلانه به موضوع مرگ او شدند.

این راهپیمایی و تجمع آرام که از ساعات 18 آغاز شده بود، به علت بی اعتنایی پلیس، تا ساعت 20 ادامه یافت و به تدریج به خشم حاضران منجر شد. با تداوم بی اعتنایی پلیس و در پی به هیجان آمدن نوجوانان و جوانان، درگیری های خیابانی میان پلیس و مردم محله آغاز شد.

جوانان خشمگین محله تاتنهام که عمدتا سیاه پوستند به خودروهای پلیس، اتوبوس شهری و حتی ساختمان پلیس حمله کردند و شورش ها به خیابان های اطراف گسترش یافت. با پخش سریع اخبار و شایعات، ناآرامی ها در شب های بعد به دیگر محالت لندن و سپس دیگر شهرها گسترش یافت.

پلیس لندن از دیروز به صورت چشمگیری، بر شمار نیروهایش در خیابان ها افزوده است تا زمینه های بروز ناآرامی را مراسم تدفین مارک داگان از بین ببرد.

درباره وبلاگ

در نیمه مرداد 90 پلیس انگلیس در اقدامی وحشیانه و نژادپرستانه یک سیاه پوست به نام مارک داگان را به قتل رساند. و این بهانه ای شد برای فوران آتش خشم محرومین انگلیسی...

جستجو

لینکدونی

آخرین مطالب

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات